Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szklany spacer brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego

Szklany spacer brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego to projekt, którego celem jest przybliżenie historii akwenu. W ramach jego realizacji na brzegu jeziora zamontowano konstrukcje z metalu i szkła, na którym spisano ciekawostki dotyczące m.in. starej kopalni czy wykorzystywanych w niej technologii.

W uroczystości otwarcia szklanego spaceru uczestniczyli prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek, prezes Zarządu Pilkington Automotive Poland i Country Manager NSG Group Ryszard Jania, dyrektor Operacyjny Pilkington Polska Jerzy Baran, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych i naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Joanna Kozub.

- Historia Jeziora Tarnobrzeskiego jest niezwykła, a przez to warta poznania. Teraz każdy zainteresowany będzie mógł ją poznać na miejscu, wystarczy wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną, na trasie której zostały zamontowane szklane tablice z informacjami. Ta inicjatywa pomoże podkreślić unikalność tego niezwykłego miejsca i pozwoli zrozumieć z czego ta unikalność wynika – mówi Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Cztery przystanki szklanego spaceru zostały zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować czytelność i wysoką estetykę. - To projekt, który ma służyć przez długie lata. Wykorzystane szkło musi być nie tylko wytrzymałe, ale i zachowywać doskonały wygląd. Zdecydowaliśmy się zastosować szkło samoczyszczące Pilkington Activ, które wykorzystuje siły przyrody do oczyszczania z zanieczyszczeń organicznych, a jednocześnie ogranicza przyleganie zanieczyszczeń pochodzenia nieorganicznego. W praktyce oznacza to, że zwykły deszcz wystarczy, aby tablice prezentowały się znakomicie - wyjaśnia Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego Pilkington Region Wschodni. 

Realizacja projektu "szklany spacer" stanowić będzie nowy element promocji regionu, w czym NSG Group zawsze chętnie uczestniczy. Szkło można wykorzystać na wiele różnych sposobów, także tych niecodziennych i nieoczywistych, które posłużą szerokiemu gronu odbiorców.

Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim to drugi tego typu projekt, który NSG Group ma na swoim koncie. Pierwszy został zrealizowany w 2021 roku w Sandomierzu, gdzie tablice zostały wykorzystane do tego, by porównać dawny wygląd lokalnych obiektów z obecnym. W przyszłości planowane są kolejne spacery.

Jedna z czterech tablic nad Jeziorem Tarnobrzeskim.   Jedna z czterech tablic nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Urząd Miasta Tarnobrzega

Treści na czterech tablicach:

1. Kopalnia Siarki "Machów". Jej początki datuje się na rok 1964. Eksploatację złoża siarki metodą odkrywkową rozpoczęto w 1969 r. Tu opracowano i udoskonalano zasady współpracy pomiędzy koparką, taśmociągiem i zwałowarką. Z końcem 1992 r., ze względów ekonomicznych zakończone zostało wydobycie siarki. Prace likwidacyjne w kopalni rozpoczęte w 1994 r., trwały do 2009 r.

2. Kombinat Przetwórstwa Siarki w Machowie, w którym w 1959 r. uruchomiono produkcję siarki na skalę przemysłową. Kombinat stał się częścią wielkiego przedsiębiorstwa: Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki „Siarkopol”. W latach 70. XX w., był jednym z największych przedsiębiorstw na świecie produkujących i przetwarzających siarkę. Po drastycznym spadku cen siarki w latach 90. XX wieku, "Siarkopol" zaczął upadać, a w 2001 r. zakończył wydobycie siarki rodzimej.

3. Machów - pierwsze osady istniały w tym miejscu już w VI-VIII w. Rozwój wioski nastąpił w okresie wczesnopiastowskim (XII w). Jej właścicielami byli m.in. Habdankowie, Machowscy, Tarnowscy. Na przełomie XIX/XX w istniały tu m.in. szkoła, straż pożarna, biblioteka, TG "Sokół", Kółko Rolnicze. W  latach 50. XX w., w wyniku budowy kopalni i zakładów przetwórczych siarki, rozpoczęła się likwidacja wioski. Ostatni mieszkaniec opuścił Machów w 1970 r.

4. Kajmów - królewska osada z czasów wczesnego średniowiecza. Własność m.in. Habdanków i Grzymalitów. Całkowicie zniszczony podczas I wojny światowej. Od 1976 r. był najmniejszym osiedlem Tarnobrzega. Granice Kajmowa stopniowo od lat 80. XX w. zmniejszały się w wyniku ekspansji odkrywkowej kopalni siarki. W 1992 r. osiedle oficjalnie przestało istnieć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy