Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pieniądze od ONZ dla uchodźców

1440 rodzin uchodźców z Ukrainy może skorzystać z pomocy finansowej ONZ. Do rozdysponowania jest kilka milionów złotych.

Fundacja Q jako partner Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (OIM), agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, realizuje pilotażowy projekt pomocy finansowej dla ukraińskich uchodźców znajdujących się w szczególnej sytuacji.

- Projekt ma wymowny tytuł "Fundacja Q - Ukrainie", z jednej strony bowiem oznacza konkretne, czyli materialne wsparcie dla obywatelek i obywateli ukraińskich, którzy w wyniku wojny musieli uciekać do Polski, z drugiej zaś ma symbolizować nasze zbliżenie kulturalne. Wynika to z założeń naszej działalności, wspierania innych oraz krzewienia kultury - wyjaśnia Marcin Kurnik, prezes Fundacji Q. - Polska agenda OIM poszukiwała partnerów do prowadzenia działań określanych jako „cash assistance”, pomocy w formie gotówki skierowanej do uchodźców z Ukrainy pozostających w szczególnej potrzebie. Postanowiliśmy się zgłosić.

Zanim fundacja została przyjęta do realizacji projektu, musiała przejść dość skomplikowaną i wnikliwą weryfikację, która zakończyła się dla niej pozytywnie. Jednocześnie, jak podkreśla M. Kurnik, zyskała nowe, cenne doświadczenia.

Projekt będzie realizowany do końca września bieżącego roku i jest adresowany do wybranej grupy uchodźców, którzy muszą spełnić określone wymagania.

- Z pomocy mogą skorzystać matki z dwójką, trójką i większą gromadą dzieci, matki z jednym dzieckiem w przypadku niepełnosprawności jednego z nich, osoby w wieku 50+ oraz niepełnosprawni. Nasze zadanie polega na ankietowaniu zgłaszających się w celu weryfikacji pod kątem założeń projektu. Dotychczas pozytywnie zostało zweryfikowanych ponad 600 rodzin, a pomoc przewidziana jest dla 1440. Do naszych stacjonarnych biur, jak i mobilnych, które zajechały i będą zajeżdżać do większych i mniejszych, a czasami zupełnie maleńkich miejscowości zgłosiło się o wiele więcej chętnych, ale niestety nie spełniały wymaganych kryteriów. Prosimy zatem o zgłaszanie się nie tylko uchodźców przebywających na Podkarpaciu, ale także z innych regionów. Nasze biura stacjonarne są w Nowej Dębie, Rzeszowie i Sanoku (dokładne adresy w wersji bilingwicznej zamieszczone są na stronie internetowej fundacji - TUTAJ). Ponadto uruchomiliśmy dwa biura mobilne, które pojawiły się lub pojawią w wielu miejscach województwa podkarpackiego. Jest bowiem jeden podstawowy wymóg, należy stawić się w biurze osobiście, nie można złożyć ankiety przez internet lub wypełnić w rozmowie z konsultantem. W przypadku wizyt w biurach stacjonarnych prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienie terminu - zaznacza Marcin Kurnik.

Osoby, które zakwalifikowały się do projektu otrzymają wsparcie finansowe w wysokości ponad 700 zł dla głowy rodziny i po 600 zł na każdego członka przez okres trzech miesięcy. Pieniądze, w zależności od woli wnioskodawcy mogą być przelane no konto w formie jednorazowej wypłaty, lub w trzech co miesięcznych transzach.

- Pieniądze nie pochodzą z budżetu naszego kraju, ale z funduszy OIM. I co istotne zostaną wpompowane w polską gospodarkę, zostaną bowiem wydatkowane u nas, w Polsce - podkreśla prezes Fundacji Q.

Osoby zgłaszające się winny mieć przygotowane następujące dokumenty swoje oraz członków rodziny: dowód osobisty/ paszport/ akt urodzenia, numer konta IBAN, kod SWIFT, numer telefonu oraz oświadczenie o niepełnosprawności, jeżeli takowe występuje.

Oprócz pomocy finansowej OIM prowadzi obecnie także wsparcie rzeczowe, dlatego Fundacja Q gromadzi również informacje dotyczące miejsc przebywania uchodźców i pojawiających się potrzeb odnośnie np.: żywności, leków, odzieży, sprzętu, mebli, urządzeń, edukacji itp.

- OIM odpowiada na zgłaszane potrzeby, np. kilka dni temu organizacja dostarczyła lodówkę do miejsca tymczasowego zamieszkania uchodźców - dodaje Marcin Kurnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy