Nowy numer 13/2024 Archiwum

Muzyka prosto z serca

– Lubię zajmować się tworzeniem muzyki. Piosenka, zwłaszcza prosta, oparta na rzeczywistości jest w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. I o to mi głównie chodzi. Dlatego między innymi piszę piosenki dla dzieci, bo one najlepiej rozumieją piosenki – mówi Sylwester Bernaciak, kompozytor, tekściarz i nauczyciel muzyki z Janowa Lubelskiego.

Od kilkunastu lat pozostaje wierny swoim przekonaniom, swojej artystycznej wrażliwości, nie ulega nowym modom, trendom, czasami nawet idzie na przekór nim. Nie ogląda telewizji, nie słucha radia. Inspirację czerpie z poezji i życia. – Dobra sztuka, wartościowe dzieło oprze się upływowi czasu i współczesnym mu gustom. To, że w muzyce mamy ogromną różnorodność, to bardzo dobrze, w sztuce musi być pluralizm i demokracja, tak jak w innych dziedzinach naszego życia. Każdy powinien mieć prawo do tworzenia wedle własnych przekonań, a czy powstałe dzieła będą się podobały odbiorcom, czy nie, to już zupełnie inna kwestia. Naturalnie twórczość wypływa z wewnętrznej potrzeby, czasami wręcz odczuwam to jako podświadomy nakaz. Idę do pracowni, biorę zeszyt i długopis, i zaczynam działać. Jeśli bym tego nie uczynił, to poczułbym się, jakbym nagle robił coś przeciwko sobie. Tworzę muzykę, która wypływa z serca – wyjawia Sylwester Bernaciak. – Muzyka, praca z dziećmi, rodzina to całe moje życie.

Obecnie prowadzi prywatną szkołę muzyczna AS-ANDANTE w Janowie Lubelskim, gdzie mieszka od 13 lat. – Do pięknych terenów janowskich trafiłem dzięki mojej żonie. W naszym domu mam wydzielone miejsce na swoje studio oraz na szkołę muzyczną, do której uczęszczają na lekcje dzieci z okolicznych miejscowości. Z muzyką związany jestem od dzieciństwa, a zawodowo zajmuję się tym od 25 lat. Piszę nie tylko teksty do piosenek, ale również muzykę do wierszy i tekstów literackich – opowiada pan Sylwester.

Jest on autorem wielu tekstów i muzyki do piosenek o różnej tematyce: religijnej, dziecięcej, dotyczącej promocji miast. – Swoją twórczość koncentruję wokół piosenek tematycznych, dedykowanych komuś, jakimś wydarzeniom (patriotycznym, religijnym), a także promocji miejsc. Powstały już piosenki o miastach w województwie lubelskim, gdzie teraz mieszkam, jak również w województwie świętokrzyskim, m.in. o Starachowicach, z którymi wiążą mnie rodzinne strony. Celem mojej twórczości jest integracja społeczności lokalnej, tak aby muzyka łączyła ponad podziałami. Stąd pomysł na pisanie tekstów piosenek o różnych miejscowościach – mówi artysta.

Wydał "Elementarz Małego Pianisty", który jest progresywnym programem nauczania dla dzieci od podstaw. Ma na swoim koncie również inne podręczniki muzyczne dla dzieci oraz swój kanał muzyczny na YouTube. – Elementarz jest innowacyjnym podręcznikiem umożliwiającym bezstresową naukę już od piątego roku życia. Wszystkie ćwiczenia zamieszczone w podręczniku są moimi kompozycjami, które po konsultacji z prof. Szymonem Kawallą wydałem pod swoim nazwiskiem. Inauguracja podręcznika odbyła się na XV Międzynarodowym Forum Pianistycznym w Sanoku, gdzie zostałem zaproszony przez prof. Jarosława Drzewieckiego. Tam jako mistrz poprowadziłem wykład dla pianistów z całej Polski i przedstawiłem moją wizję pedagogiki fortepianowej skierowanej do tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z muzyką – opowiada pan Sylwester. Jego podręcznik, przetłumaczony na język angielski, wykorzystywany jest także poza granicami Polski, m.in. w Niemczech i Rosji.

Podręczniki autorstwa janowskiego muzyka.   Podręczniki autorstwa janowskiego muzyka.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Po sukcesie jaki odniósł Elementarz wydał książkę "Kolędy Małego Pianisty" – własne opracowanie 37 najpiękniejszych i najbardziej znanych w Polsce kolęd w maksymalnie najprostszym, a zarazem ciekawym harmonicznie opracowaniu. – Książka przeznaczona jest dla najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką, i jest idealnym uzupełnieniem mojej pierwszej publikacji "Elementarza Małego Pianisty" – dodaje artysta.

Obecnie kompozytor pracuje nad wydaniem dwóch innych książek: "Piosenki Małego Pianisty" oraz "Elementarza Małego Gitarzysty". W ostatnim czasie inspirują go wiersze Krzysztofa Cezarego Buszmana, współczesnego poety i autora piosenek.


Więcej o życiu i działalności pana Sylwestra Bernaciaka będzie można przeczytać w najnowszym numerze "Gościa Sandomierskiego" na niedzielę 22 maja 2022 r. (20/2022).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy