Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sandomierz. Ferie po królewsku

Sandomierskie Muzeum Okręgowe znalazło się w gronie siedmiu polskich placówek muzealnych, które przygotowały wspólny projekt - "Ferie po królewsku online".

Jego organizatorem jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a oprócz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu z siedzibą w Zamku Królewskim, przystąpiły do niego: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Muzeum Narodowe w Lublinie.

Jest to odpowiedź na tegoroczne, nietypowe ferie zimowe, przebiegające pod znakiem pandemii. Ponadto celem projektu, podobnie jak w przypadku „Darmowego listopada w Rezydencjach Królewskich”, jest zainteresowanie i zachęcenie zwłaszcza dzieci i młodzieży do większego udziału w kulturze, a także ułatwienie dostępności do instytucji związanych z nią.

W ramach akcji każdego dnia ferii na stronach internetowych instytucji biorących udział w niej oraz na ich profilach w mediach społecznościowych (Facebooku, YouTube, Instagramie, Twitterze)  są publikowane propozycje online dla dzieci, a wśród nich m.in. bajki i podania czytane przez aktorki Joannę Moro i Agatę Załęcką, a wśród nich legenda o lipach św. Jacka w Sandomierzu; wirtualne spacery po zamkach z Idą Nowakowską jako przewodniczką (ramach cyklu Muzeum oczami dziecka); warsztaty wokalne z Piotrem Rubikiem, który z kolei zaprasza na Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich; spotkania ze znanymi youtuberami (opowiedzą o zamkowych trendach); filmy, konkursy z nagrodami.

O każdej porze dnia uczestnicy akcji mają możliwość goszczenia w innej rezydencji! Śniadanie na Wawelu, obiad w Warszawie, a bajka na kolację z Malborka. Teraz to możliwe!

Ponadto każda z rezydencji ma swój program zajęć.

Sandomierskie muzeum przygotowało prezentację rękodzieła ludowego, żydowskich tradycji, kultury i religii, komiksową opowieść opartą na legendzie o Walgierzu Udałym. W programie także spotkanie warsztatowe z mistrzem Cezarym Łutowiczem, poświęcone jakżeby inaczej - krzemieniowi pasiastemu, czyli kamieniowi optymizmu. Na stronie internetowej są także dodatkowe propozycje jak np. kolorowanki, wycinanki oraz karty pracy z literatury, których bohaterem jest Jarosław Iwaszkiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, mocno związany z Sandomierzem, do którego przyjeżdżał przez wiele lat i gdzie stworzył wiele swych dzieł (TUTAJ).

Pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Iwona Łukawska, podczas konferencji prasowej online promującej projekt, z udziałem ministra kultury Piotra Glińskiego oraz dyrektorów instytucji uczestniczących w akcji, podkreśliła, iż dla sandomierskiej placówki to wielkie wyróżnienie i radość.

- Zależy nam, aby ten czas dla dzieci i młodzieży szkolnej był czasem ciepłym, radosnym, spędzonym w bliskości z kulturą, chociażby poprzez łącza internetowe. Przygotowaliśmy wydarzenia dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Wśród wielu propozycji są także zajęcia związane z wystawą czasową prezentowaną w naszym zamku - „Nieobecni - z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu” - mówiła Iwona Łukawska.

Sandomierz. Ferie po królewsku

Program Muzeum Okręgowego - Zamku Królewskiego w Sandomierzu

5 STYCZNIA (wtorek) godzina 11.00 (Facebook, YouTube)
Kwiaty bibułkowe
Sandomierskie muzeum przygotowało prezentację rękodzieła z udziałem artystów ludowych, żydowskich tradycji, kultury i religii, komiksową opowieść opartą na legendzie o Walgierzu Udałym. Było także spotkanie warsztatowe z mistrzem Cezarym Łutowiczem na muzealnej wystawie pt. „Krzemień pasiasty w biżuterii, małych formach złotniczych i obiektach sztuki”.

8 STYCZNIA (piątek) godzina 11.00 (Facebook)
Komiks? Nie komiks? Jak opowiedzieć średniowieczną historię o miłości, zdradzie i karze na podstawie legendy o Walgierzu Udałym

11 STYCZNIA (poniedziałek) godzina 11.00 - zajęcia na platformie ZOOM
Wybrane tradycje i zwyczaje żydowskie
Tradycja żydowska obfituje w szereg zwyczajów związanych z etapami życia człowieka. Spośród nich przedstawione zostaną ceremonie przejścia młodego człowieka w wiek dorosły: bar micwa i bat micwa oraz ślub żydowski.

12 STYCZNIA (wtorek) godzina 11.00 - zajęcia na platformie ZOOM
Jarmułka, sztrajmł czy spodik?
Na zajęciach zgłębimy temat kultury i tradycji żydowskiej przez pryzmat tradycyjnego stroju żydowskiego, poznamy jego elementy i zastosowanie. Ubiór z czasem ewoluował, do tego doszły różnice regionalne i nie tylko, na przykład chasydzi (mistyczny ruch religijny w judaizmie) noszą aksamitne jarmułki, a współcześni mieszkańcy Izraela - ich szydełkowe wersje.

12 STYCZNIA (wtorek) godzina 14.00 (Facebook, YouTube)
Krzemień pasiasty - polski klejnot
Spotkanie warsztatowe z mistrzem Cezarym Łutowiczem na muzealnej wystawie pt. „Krzemień pasiasty w biżuterii, małych formach złotniczych i obiektach sztuki”.

13 STYCZNIA (środa) godzina 11.00 - zajęcia na platformie ZOOM
Synagoga i jej wyposażenie
Podczas zajęć zaprezentujemy elementy tradycyjnego wyposażenia synagogi, skupimy się przede wszystkim na synagogaliach oraz na wystroju sali modlitw. Jednym z ciekawszych elementów spotkania będzie ukazanie podobieństw pomiędzy kościołem a synagogą.

14 STYCZNIA (czwartek) godzina 11.00 - zajęcia na platformie ZOOM
Hebrajska epigrafika nagrobna
Symbolika żydowskich nagrobków na przykładzie cmentarzy żydowskich w Sandomierzu.

15 STYCZNIA (piątek) godzina 11.00 - zajęcia na platformie ZOOM
Pamiętaj o dniu Szabatu!
Jakie jest najważniejsze święto żydowskie? Co to jest drejdl? Dlaczego Chanuka „pachnie” pączkami? Na zajęciach wspólnie poznamy wszystkie najważniejsze święta żydowskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy