Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Koprzywnica. Geocaching, czyli poszukiwanie skrytek

O koprzywnickim geocachingu przypomina specjalna, drewniana skrzyneczka "W przedsionku Kultury", założona przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Osoby, biorące udział w grze geocaching, ale nie tylko one, także turyści, którzy zawitają do Koprzywnicy, znajdują w niej pocztówki z widokami miejscowych zabytków i atrakcji oraz okazjonalną pieczątkę, służącą także do stemplowania książeczek turystycznych. Ponadto w koprzywnickiej skrzynce znajduje się 10 certyfikatów dla pierwszych znalazców.

- Dlaczego to miejsce? Pochodzę z Koprzywnicy i jestem związana z ośrodkiem kultury od początku jego istnienia czyli od 13 lat. Stwierdziłam, że jako serce naszego miasteczka i gminy, będzie odpowiednim miejsce na skrytkę - powiedziała Dominika Sarzyńska, założycielka pierwszej skrzynki w Koprzywnicy w 2017 roku, która zachęciła Krzysztofa Pitrę, dyrektora MGOKiS do włączenia placówki do zabawy.

Skrzynka przy MGOKiS ma dodatkowo swój specjalny numer, dzięki któremu można ją wyszukać na mapie.

Jakie są zasady geocachingu? Jest to gra terenowa, w której może brać udział każdy, kto posiada odbiornik GPS, czyli przeważnie telefon komórkowy, oraz jest zarejestrowany w serwisie.

Koprzywnica. Geocaching, czyli poszukiwanie skrytek   Dominika Sarzyńska zachęciła MGOKiS do założenia skrytki. MGOKiS

- Polega na poszukiwaniu ukrytych przez innych uczestników zabawy skrytek. Odnajdywanie ułatwiają współrzędne geograficzne wprowadzone do serwisu przez założyciela skrzynki. Skrytki najczęściej są umieszczane w miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym, wartych zwiedzenia. Uczestnicy po odnalezieniu skrzynki powinni wpisać się do dziennika odwiedzin z podaniem swego imienia i nazwiska lub pseudonimu pod jakim biorą udział w grze oraz datę. Należy pamiętać, aby swoje odnalezienie wpisać także na stronie internetowej. W większych skrytkach umieszczane są symboliczne pamiątki na wymianę, które można sobie wziąć, zostawiając w ich miejsce jakiś swój drobny przedmiot, np. breloczek, smycz. Geocaching to doskonała zabawa zachęcająca do wyjścia z domu, do aktywności na świeżym powietrzu. Również podczas urlopowych wyjazdów można dzięki niej natrafić na ciekawe miejsca, zakątki, pomniki, które czasami nie są wyeksponowane turystycznie - wyjaśnia Dominika Sarzyńska.

Na terenie Koprzywnicy działa obecnie pięć skrytek. Wszystkie są niezależne.

- Wiele skrytek ukrytych jest także w okolicznych miejscowościach - Tarnobrzegu, Sandomierzu. Naprawdę warto je poszukać - zachęca Dominika Sarzyńska.

A skrzynki mają różne rozmiary - od mikro, ukrytych pod korzeniem lub ławkami, po większe, stojące w polu lub lesie, trzeba tylko dobrze się rozejrzeć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy