Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jubileusz związku

W Stalowej Woli odbyły się obchody 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".

Uroczystość zorganizował Region Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność". Rozpoczęła ją Msza św. w bazylice konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Kidy, dziekana dekanatu stalowowolskiego. Homilię wygłosił ks. prał. Edward Madej.

- Z bogactwa ducha dwóch filarów ówczesnego polskiego Kościoła - św. Jana Pawła II i - ufamy, że wkrótce błogosławionego - kard. Stefana Wyszyńskiego narodził się przed 40 laty ruch Solidarność. Czy był lub jest na świecie taki ruch, który przyczynił się do obalenia komunizmu, aby w przeszłość odeszło to, co przyniosło kajdany, niewoliło naród przez tyle lat? Nie ma. Gromadzimy się tu dzisiaj, aby myśleć o tych wszystkich, przez których działał Bóg i przez których naród okazał swoją moc i wielkość. Za nich Bogu dziękujemy - mówił ks. Madej.

Po Eucharystii uczestnicy obchodów przeszli przed Miejski Dom Kultury.

W uroczystości, obok dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej, twórców i członków pierwszej Solidarności w regionie oraz ich rodzin, uczestniczyli bp senior Edward Frankowski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, rządu, Sejmu, władz wojewódzkich, samorządowych, instytucji i organizacji z województwa podkarpackiego.

Witając wszystkich gości, Andrzej Kaczmarek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność", podkreślił rolę, jaką odegrała Stalowa Wola, zwłaszcza huta, w powstaniu związku w regionie. Zaznaczył również wkład i pomoc niesioną związkowi przez jej pierwszego kapelana, ówczesnego proboszcza parafii Matki Bożek Królowej Polski, a później biskupa Edwarda Frankowskiego.

- Solidarność tu była, jest i będzie - w Stalowej Woli i ziemi sandomierskiej - podkreślił A. Kaczmarek. - Są dzisiaj obecne osoby, które Solidarność tworzyły, cierpiały za nią i nadal pozostają wierne jej ideałom. Są również młodzi działacze, którzy razem ze starszymi tworzą jedną Solidarność.

Prezydent Andrzej Duda skierował do uczestników dzisiejszej uroczystości okolicznościowy list, odczytany przez reprezentującą go Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, w którym podkreślił m.in. rolę Solidarności w zmianach, jakie zaszły w Europie, w obaleniu komunizmu i tworzeniu się wolnych, demokratycznych państw. Oddał także hołd wszystkim, którzy przed 40 laty upomnieli się o godność, wolność i prawdę, o społeczną sprawiedliwość i respektowanie praw pracowniczych.

Jubileusz związku   Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało 20 działaczy opozycji antykomunistycznej z Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność", w tym 7 pośmiertnie. Zdzisław Surowaniec

Głównym punktem obchodów było wręczenie przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka Krzyży Wolności i Solidarności 20 działaczom opozycji antykomunistycznej z Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność", w tym 7 pośmiertnie, przyznanych przez prezydenta Dudę. Listę odznaczonych wraz z ich biogramami opublikował na swojej stronie internetowej IPN - TUTAJ.

- Niestety, czas upływa, jedna trzecia uhonorowanych dzisiaj osób już odeszła, ale pozostaje pamięć. Solidarność wpisała się w najpiękniejsze XX-wieczne działania niepodległościowe, począwszy od czynu legionowego, poprzez Polskie Państwo Podziemne, po zmagania lat 80. Na wielowiekowej tradycji, do której sięgnął region sandomierski w swoim herbie, pamięci i duchu Solidarności trzeba budować. Tego oczekuje dzisiaj od nas Europa. To jest nasza polska misja - mówił prezes Szarek.

Odznaczeniami "Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ »Solidarność«" zostali uhonorowani członkowie związku, którzy wyróżnili się w pracy na jego rzecz.

Uroczystość zakończył koncert polskich pieśni patriotycznych "Bo lepiej, byśmy stojąc umierali, niż mamy klęcząc na kolanach żyć" w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Pałacyku Michla (Miejski Dom Kultury), Chóru Dworskiego (Stalowowolskie Towarzystwo Artystyczne "Stowart") oraz Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego "Wrzesień 1930" pod dyrekcją Edwarda Horoszki.

Jubileusz związku   Solidarność ziemi sandomierskiej świętowała 40-lecie. Zdzisław Surowaniec

Patronat nad obchodami objęli prezydent RP Andrzej Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Dzisiejsza uroczystość zakończyła cykl jubileuszowych wydarzeń związanych z 40. rocznicą powołania Solidarności w regionie, na które złożyły się wystawa oraz odsłonięcie trzech tablic pamiątkowych pod krzyżem stojącym obok Bramy nr 3, poświęconym istotnym dla związku wydarzeniom:

- strajkowi okupacyjnemu latem 2003 r. w stalowowolskim Starostwie Powiatowym,
- manifestacji pracowników spółek HSW i społeczeństwa Stalowej Woli, która odbyła się 5 lutego 2009 r. przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie w obronie miejsc pracy,
- poświęceniu 30 sierpnia ubiegłego roku odnowionego krzyża przy rondzie Solidarności huty "Stalowa Wola".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy