Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Co dalej z ASF?

W starostwie powiatowym odbyło się nadzwyczajne zebranie Zespołów Zarządzania Kryzysowego - miejskiego i powiatowego - poświęcone problemowi ASF.

Miało ono związek z pojawieniem się nowych przypadków afrykańskiego pomoru  świń w województwie podkarpackim. Ostatni odnotowany 12 grudnia tego roku, potwierdzony przez badania laboratoryjne, miał miejsce w Nowosielcu, gmina Nisko, czyli kilkanaście kilometrów od granic powiatu tarnobrzeskiego.

Groźnego dla zwierząt wirusa stwierdzono u zastrzelonego dzika. Z uwagi na rosnące nie tylko w województwie podkarpackim, ale i w innych rejonach kraju zagrożenie ASF, jeszcze w początkach września zarówno Tarnobrzeg, jak i cały powiat zostały objęte strefą żółtą – ochronną.

W spotkaniu uczestniczyli wójtowie, burmistrzowie, zarządcy dróg gminnych i powiatowych, a także przedstawiciele Nadleśnictwa Nowa Dęba. Powiatowy lekarz weterynarii szczegółowo przedstawił tematykę dotyczącą rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce, ilości trzody chlewnej w powiecie, realizacji odstrzału sanitarnego, poszukiwań padłych dzików, zasad przewozu mięsa wieprzowego i produktów z gospodarstw i zakładów położonych na obszarze zagrożenia, zasad bioasekuracji oraz restrykcji obowiązujących w poszczególnych strefach.

W trakcie dyskusji uczestnicy zebrania podjęli kilka istotnych decyzji. Najważniejsze  z nich dotyczą: nawiązania ścisłej współpracy samorządów gminnych w zakresie działań prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną, jak najszybsze zwołanie zebrań Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego z terenów objętych zagrożeniem ASF, realizacji rozporządzeń Powiatowego Lekarza Weterynarii, m.in. w zakresie oznakowania terenu, powołania w gminach zespołów pomagających w działaniach związanych z likwidowaniem ognisk choroby, przestrzegania zachowania czystości wokół lokali, miejsc, gdzie odbywają się imprezy masowe oraz śmietników i parkingów usytuowanych wzdłuż dróg, sprawdzenie umów z firmami sprzątającymi padłą zwierzynę z dróg. Postanowiono także położyć jeszcze silniejszy nacisk na akcję informacyjną dotyczącą bioasekuracji, skierowaną zarówno dla rolników, jak i myśliwych uczęszczających zarówno w polowaniach zbiorowych, jak i indywidualnych, zwracając uwagę zwłaszcza hodowców świń na zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.

Podczas zebrania postanowiono także uwrażliwić młodzież pochodzącą zza wschodniej granicy, uczęszczającą do szkół w powiecie tarnobrzeskim, na zakaz przywożenia do Polski produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy