Nowy numer 13/2024 Archiwum

W piątek święto podkarpackich terytorialsów

Już w piątek w Rzeszowie po raz pierwszy swoje święto będą obchodzić podkarpaccy terytorialsi.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, 26 lipca, dzień rozpoczęcia akcji „Burza” na obszarze dzisiejszego województwa podkarpackiego, został ustanowiony świętem żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. W tym roku uroczystościom w centrum Rzeszowa towarzyszyć będą piknik i wiele innych atrakcji.

Obchody rozpoczną się o 8.30 Mszą św. w kościele pw. Świętego Krzyża, po której o 10.00 na Rynku w Rzeszowie odbędzie się oficjalna część święta podkarpackich terytorialsów.

Później na wszystkich będzie czekał piknik z wieloma atrakcjami. Zaplanowane zostały między innymi pokazy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 3. PBOT, wystąpienie sekcji lekkiej piechoty - tzw. „Wspaniałej dwunastki”, musztra paradna wykonana przez orkiestrę garnizonu Lublin. Na parkingu przy Ratuszu punkty promocyjne z gadżetami zaprezentują Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Służba Więzienna czy Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Na zakończenie na scenie rzeszowskiego rynku odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Nie zabraknie także czegoś dla pokrzepienia ciała, czyli między innymi żołnierskiej grochówki.

Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zapraszają wszystkich, by zechcieli uczcić wspólnie z terytorialsami ich pierwsze święto.

W przededniu uroczystości, tj. 25 lipca o 21.00 przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie przeprowadzony zostanie „Capstrzyk”. Okolicznościową wojskową oprawę zapewni orkiestra wojskowa garnizonu Lublin.

W piątek święto podkarpackich terytorialsów

Na mocy rozkazu komendanta Okręgu Kraków Armii Krajowej płk. Edwarda Godlewskiego ps. „Garda” z 26 lipca 1944 r. Podokręg AK Rzeszów, dowodzony przez płk. Kazimierza Putka, przystąpił do realizacji akcji „Burza”. Działania zbrojne wymierzone w hitlerowskiego okupanta prowadziła 24. Dywizja Piechoty AK, utworzona w oparciu o kadry Inspektoratów AK Rzeszów i Przemyśl. Oddziały Inspektoratu AK Rzeszów, dowodzone przez kpt. Łukasza Cieplińskiego, przystąpiły do akcji „Burza” jako Grupa Operacyjna 24. Dywizji Piechoty AK, licząca 3300 żołnierzy. Ugrupowanie walczyło zarówno w samym Rzeszowie, jak i na prowincji, wspierając oddziały Armii Czerwonej. Oddziały AK podległe kpt. Cieplińskiemu toczyły walki aż do września 1944 r. w rejonie Dębicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy