Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poezja wnosi piękno do życia

- Uważam, że pocztówka z wierszem jest doskonałym pomysłem. Brawo! - stwierdziła jedna z tarnobrzeżanek, obdarowana niecodzienną kartką pocztową.

„Pozdrowienia wierszem pisane” to jeden z punktów realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnobrzegu projektu „Czytać poezję…”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

- Nasz wniosek zyskał pozytywną ocenę, a co za tym idzie również ministerialne dofinansowanie. Zadanie składa się z kilku elementów, a rozpoczęły je spotkania uczestników tarnobrzeskiego Domu Dziennego Pobytu, którzy czytali dzieciom wiersze swoich ulubionych poetów - mówi Stanisława Mazur, dyrektor MBP.

Kontakt seniorów z najmłodszymi okazał się doskonałym pomysłem, albowiem te dwie grupy wiekowe, jak to zazwyczaj bywa, nawiązały świetny kontakt.

- Dla mnie była to ogromna radość i przyjemność. Dzięki tym maluchom poczułem się naprawdę bardzo młodym dziadkiem - śmieje się Jan Stępiński, który wierszami Juliana Tuwima rozweselał przedszkolaki. - „Abecadło” wyrecytowałem z pamięci, bo mimo upływu kilkudziesięciu lat wciąż je znam - dodał.

Poezja wnosi piękno do życia   Baner przy bibliotece głównej. Katarzyna Opioła

- Kiedy skończyłam czytać dzieci głośno zaczęły dopominać się o kolejne wiersze. Przyznam, że takiej reakcji zupełnie się nie spodziewałam - zauważa Zofia Kacza. - Świadczy o tym, iż bardzo potrzebują kontaktu ze słowem, z literaturą.

Tymczasem, seniorzy byli całkowicie zaskoczeni, gdy na pytanie w jednym z przedszkoli, komu rodzice lub dziadkowie czytają książki, rękę podniosło zaledwie parę dzieci.

- To wręcz niewiarygodne, że wobec tylu głośnych akcji społecznych promujących czytanie najmłodszym, brakuje odzewu - stwierdza Krzysztof Kowalczyk, kierownik DDP. - Może dzieci zachęcone przez nas skłonią swoich rodziców lub dziadków, by znaleźli codziennie chwilkę czasu na przeczytanie im bajek.

Spotkania seniorów z dziećmi odbywały się przez cały tydzień w filiach MBP lub przedszkolach.

Głównym celem projektu, realizowanego do 10 czerwca, jest wyjście z poezją poza mury biblioteki i dotarcie z nią do jak najszerszego grona. Tej idei służyły m.in. dwa happeningi - „Literackie graffiti” oraz „Pozdrowienia wierszem pisane”. Podczas pierwszego powstały banery z cytatami znanych autorów traktujące o  poezji, które zawisły w różnych punktach miasta, natomiast w ramach drugiego, harcerze rozdawali mieszkańcom kartki pocztowe z widokami wszystkich budynków biblioteki i fragmentami wierszy współczesnych tarnobrzeskich poetów - Doroty Kozioł i Grzegorza Kociuby.

Nie mogło również zabraknąć spotkań z autorami. We wtorek w bibliotece głównej oraz filii nr 7 z młodymi czytelnikami spotkała się Justyna Bednarek. Natomiast w najbliższy piątek gościć będzie Małgorzata Piekarska, która odwiedzi oddział dla dzieci oraz filię nr 1.

Poezja wnosi piękno do życia   Spotkanie z Justyną Bednarek. MBP w Tarnobrzegu

  

- Projekt zamierzamy zakończyć wystrzałowo i to w sensie dosłownym, 10 czerwca na placu Bartosza Głowackiego, gdzie aktorka Paulina Lasota, odtwórczyni roli Cudki w serialu telewizyjnym „Korona królów”, będzie recytować współczesną poezję polską, zaś członkowie Tarnobrzeskiej Chorągwi Rycerskiej „Leliwa” zaprezentują tradycyjne nabijanie broni krótkiej czarnoprochowej i jego efekty. A wszystko zakończy poetycki flash mob, do udziału w którym zapraszamy gorąco wszystkich tarnobrzeżan - zachęca Stanisława Mazur.

W realizacji projektu „Czytać poezję” bibliotekę wspierają Hufiec ZHP im. Oddziału „Jędrusiów” oraz Jednostka Strzelecka 2002 im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie”. Jego autorką i koordynatorką jest Katarzyna Opioła z działu Udostępniania MBP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy