Nowy numer 13/2024 Archiwum

Co z Mickiewicza?

Remont ulicy Mickiewicza w Tarnobrzegu znowu stanął pod dużym znakiem zapytania?

Po decyzji, jaka zapadła w Ministerstwie Infrastruktury, nie przyznającej dotacji gminie Tarnobrzeg na remont ulicy Mickiewicza, urząd miasta zastanawia się co począć w tej sytuacji.

- Dzisiaj nie odpowiem, czy i kiedy rozpoczną się prace przy remoncie ulicy Mickiewicza na planowanym odcinku od skrzyżowania z Wisłostradą do skrzyżowania z ulicami Siarkową i Orląt Lwowskich - mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - W pierwszym rozdaniu dofinansowania z „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na latach 2016-2019” (obecnie zastąpiony przez Fundusz Dróg Samorządowych), które wyszło od wojewody podkarpackiego nasz projekt znalazł się na 17 miejscu na 37 zgłoszonych, mając całkiem dobrą punktację.

Gmina wnioskowała o dofinansowanie w wysokości nieco ponad 2 mln złotych, przy zabezpieczeniu wkładu własnego w kwocie 2.320.000 złotych. Wniosek złożony we wrześniu ubiegłego roku do wojewody podkarpackiego przeszedł pozytywną dwuetapową wersyfikację, zarówno formalną, jak i merytoryczną i został oceniony na 23 punkty.

- Niestety 17 kwietnia tego roku nasz wniosek spadł z 17 pozycji na 9, ale ostatnią na liście rezerwowej. Natomiast na liście głównej z przyznanymi dofinansowaniami znalazły się powiaty znacznie słabiej ocenione od naszego. Decyzja ta zapadła w Warszawie i została podpisana przez premiera - informuje D. Bożek.

Zaraz po przerwie związanej ze świętami Wielkanocnymi, dokładnie 23 kwietnia, tarnobrzeski magistrat wystosował pisma do wojewody Ewy Leniart oraz premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o podanie powodów zaistniałej sytuacji, niestety mimo upływu dwóch tygodni od ich wysłania odpowiedzi do dzisiaj nie nadeszły.

Pismo do wojewody podkarpackiego wystosowała także Rada Miasta Tarnobrzega, pod którym swoich podpisów miało nie złożyć dwóch radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Przedwczoraj, w obecności pana premiera, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał z wojewodami porozumienie umożliwiające przekazanie pieniędzy gminom i powiatom na remonty dróg, ale nas wśród tych gmin nie ma - zauważa prezydent Tarnobrzega. - Bardzo chciałbym wierzyć, że przesunięcie naszego projektu nie wynika z pobudek politycznych.

Odmienne stanowisko do prezydenta miasta w tej kwestii prezentuje radny miejski Waldemar Stępak i jednocześnie przewodniczący rady osiedla Miechocin, mocno zainteresowany remontem ulicy Mickiewicza, albowiem modernizacja miała objąć odcinek przebiegający przez wspomniane osiedle.

- Po przeanalizowaniu listy gmin i powiatów, które otrzymały dofinansowanie, nie mam żadnych wątpliwości, iż w Warszawie kierowano się względami politycznymi. Mimo, wysokiego miejsca na liście wojewody powiatom leżajskiemu (pozycja 12) i mieleckiemu (14), podobnie jak nam, nie przyznano dotacji. Dlaczego? Według mnie, zachodzi tu pewna prawidłowość - w obu powiatach PiS stracił władzę. Przyznano natomiast pieniądze powiatom znajdującym się na miejscu 27, 25, ale tam władza jest w rękach partii rządzącej - podkreśla W. Stępak, który mówił o tym także podczas ostatniej sesji Rady Miasta Tarnobrzega. - Oferta wyłoniona 6 marca tego roku w wyniku przeprowadzonego przetargu na modernizację Mickiewicza jest niezwykle korzystna, gdyż opiewa na 3.377.250 zł. Dlatego może warto byłoby się pokusić i spróbować znaleźć w budżecie pieniądze i z własnych środków zrealizować remont - sugeruje radny.

Prezydent jednak zwraca uwagę na duże obciążenie finansowe związane z koniecznością dostosowania szkół do nowej sieci i ogromnymi problemami miejskiej kasy, w której niestety prześwituje dno.

Ulica Mickiewicza od lat czeka na modernizację. Ostatni duży remont jej miechocińskiego odcinka na jej fragmencie do zbiegu z ulicą Krzywą (800 m) był przeprowadzony w 2007 roku, pozostała część nie była modernizowana od wielu lat. Uzupełniane były tylko ubytki w asfalcie, powstające zwłaszcza w okresie zimowym. Planowany na bieżący rok remont miał objąć budowę ciągów pieszo-rowerowych po obu stronach ulicy (obecnie chodnik biegnie tylko po lewej stronie, po prawej na wielkim odcinku), położenie nowej nawierzchni, przebudowę napowietrznej linii telefonicznej, ustawienie nowego oświetlenia.

Sprawa remontu Mickiewicza oraz Orląt Lwowskich ciągnie się od roku 2015. Projekt „Modernizacja drogi powiatowej P1110R w Tarnobrzegu w układzie ul. A. Mickiewicza - ul. Orląt Lwowskich” z uwagi na duże koszty - 10 mln złotych - jak i zakres robót, został podzielony na dwie części.

- Niestety procedury związane z uzyskaniem wszystkich wymaganych uzgodnień i decyzji administracyjnych przeciągały się i zostały zakończone dopiero w grudniu minionego roku - dodaje przewodniczący osiedla Miechocin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy