Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pompki, brzuszki, biegi

- Do Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zgłosiło się 106 nowych ochotników - informuje por. Witold Sura, jej rzecznik prasowy.

Dobiega końca pierwszy tydzień tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego dla osób, które zgłosiły 9 lutego swój akces do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Ochotnicy zgłaszali się w Rzeszowie i Jarosławiu. Było to pierwsze powołanie w tym roku, które przyciągnęło kolejnych 106 żołnierzy.

W batalionie jarosławskim komisja kwalifikacyjna przyjmowała poborowych, którzy po szkoleniu podstawowym zasilą pododdziały w Jarosławiu i Sanoku. W Rzeszowie zaś kwalifikowano do batalionu rzeszowskiego, dębickiego oraz niżańskiego.

W ramach projektu „Ferie z WOT” do brygady zgłosiło się 22 uczniów szkół średnich i 11 studentów, a także nauczyciele, którzy, jak zapewniali, chętnie uczyniliby to już wcześniej, jednak praca w szkole kolidowała z terminami szkoleń. Zimowe ćwiczenia w mundurze przykuły dużą uwagę kobiet, których do służby zgłosiło się aż 22.

Wcielenie, które odbyło się w minioną sobotę, 9 lutego, było pierwszym dniem tzw. „szesnastki”, czyli szkolenia podstawowego, prowadzonego w systemie ciągłym na obiektach rzeszowskiego batalionu lekkiej piechoty, w którym obowiązkowo uczestniczą ochotnicy nie mający dotychczas do czynienia ze służbą wojskową.

Pompki, brzuszki, biegi   Kandydaci zostali przyjęci, umundurowani i wyekwipowani DWOT W pierwszym dniu żołnierze zostali przyjęci, umundurowani i wyekwipowani oraz dokonali wszystkich formalności ewidencyjnych. Następnie przyszedł czas na test oceny sprawności fizycznej, na który złożyły się: bieg na dystansie 3 km., ugięcia ramion w podporze przodem, czyli popularne pompki, oraz skłony tułowia w przód (brzuszki).

- Otrzymane wyniki z testu sprawności fizycznej oraz z badania współczynników budowy ciała zostały wykorzystane przez trenerów personalnych do opracowania zestawu ćwiczeń do podniesienia sprawności fizycznej kandydatów, odbiegających od normy - mówi por. Witold Sura.

Podczas 16 dni szkolenia podstawowego instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. W ostatnim dniu 23 lutego br. kandydaci przejdą egzamin końcowy, polegający na wykonaniu zadań taktyczno-ogniowych na tzw. „Pętli taktycznej”.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 24 lutego w Łańcucie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy