Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jego miasto

W sandomierskim Biurze Wystaw Artystycznych prezentowana jest retrospektywna wystawa prac Ryszarda Gancarza.

Ekspozycja „Miasto Ryszarda Gancarza” jest hołdem dla zmarłego przed rokiem grafika, rysownika, malarza, artysty, który całe swoje twórcze życie związał z Sandomierzem.

Prezentowane są na niej wybrane cykle dzieł, m.in. „Gra w miasto”, „Na mojej ulicy”, „Przechodzący”, „Katedry”, „Sezon”, ukazujące ciągłe twórcze poszukiwanie widoczne zarówno w warstwie warsztatowej, technikach, jak i tematach.

Są także wyrazem fascynacji miastem, które wybrał na swoje miejsce na ziemi. Na wystawie obok malarstwa sztalugowego, można zobaczyć charakterystyczną dla Ryszarda Gancarza technikę kolażu, a także rysunki, kreślone mistrzowską linią.

„Myślę, że ktoś, kto mocno doświadczył dolegliwości świata, to albo to w sobie ukrywa i pielęgnuje, albo próbuje przetworzyć. Jest to jeden z istotnych motywów twórczości. Jest to powód, by zrobić parę prac” - mówił w 1999 r. w rozmowie z Marianem Ruminem.

Artyście udało się zrobić nie kilka, ale wiele prac, choć przez całe niemal życie zmagał się z chorobą serca. I poniekąd to ono, przykuwając Gancarza do szpitalnego łóżka, skłoniło go do znalezienia nowych środków wyrazu.

„By nie trwać w bezczynności, próbowałem nowych znaków, nowych płaszczyzn, nie wiedząc, co z tego wyniknie i czy będzie jakikolwiek ciąg dalszy. Z czasem te formy zaczęły przeważać w moich pracach. Zwiększałem formaty, kojarzyłem techniki - powstawał nowy świat form i płaszczyzn” - opowiadał w wywiadzie z Marianem Ruminem.

Jego miasto   Obrazy "tonące" w słońcu Marta Woynarowska /Foto Gość

Ryszard Gancarz urodził się w Mielcu w 1955 r., zmarł 12 maja 2017 roku w Sandomierzu. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu podjął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem.

Na swoim koncie miał ponad 30 wystaw indywidualnych oraz 100 zbiorowych, w tym wiele zagranicznych, m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, USA i Japonii, na których zdobywał nagrody, jak np. na „Triennale z Martwą Naturą”, „Primum non nocere”, „Salonie Zimowym Plastyki” oraz w sandomierskich „Porównaniach” i kieleckim „Przedwiośniu”.

Za wkład w kulturę polską został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy