Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rycerz, piłkarz, kosmonauta

Reksio jako rycerz króla Artura podbił serca jurorek.

Praca Adriana Kulczyckiego, przenosząca ulubionego kreskowego czworonoga na legendarny dwór króla Artura, zdobyła I miejsce w konkursie „Dalsze przygody psa Reksia”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

- Wyobraźnia dzieci okazała się nieograniczona i Reksio trafiał w kosmos, na Dziki Zachód, zwiedzał podmorskie krainy. Zresztą najpełniej obrazuje to wystawa prac konkursowych, prezentowana w oknie Oddziału dla Dzieci w Bibliotece Głównej. Dzieci doskonale poradziły sobie nie tylko z samym tematem, ale również z technikami plastycznymi, szczęśliwie operując głównie kredkami oraz farbami - mówiła Helena Pilecka, przewodnicząca komisji konkursowej. - Często zdarza się, że wyszukane techniki w przypadku prac konkursowych nie sprawdzają się.

Jury, jak zaznaczyła H. Pilecka, miało niełatwy wybór, gdyż wszystkie prace prezentowały nie tylko wysoki poziom warsztatowy, ale także ogromną pomysłowość narracji. - Te, które zostały nagrodzone trzema miejscami, naszym zdaniem, okazały się najbardziej frapujące - zaznaczyła przewodnicząca jury.

W gronie laureatów znaleźli się jeszcze: Oliwier Śledź, doceniony za ciekawy rysunek Reksia, oraz Djibril Fall - za umiejętność wykorzystania wydarzeń współczesnych. Jego Reksio znalazł się bowiem na tegorocznym mundialu.

- Konkurs towarzyszył wystawie „Mój przyjaciel Reksio”, która będzie prezentowana w naszej bibliotece do 13 lipca. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Chcąc przybliżyć dzieciom ekranowego towarzysza naszego dzieciństwa, któremu stuknęło pół wieku, postanowiliśmy zorganizować konkurs plastyczny. Dzieci miały za zadanie opowiedzieć dalsze, zupełnie nowe przygody Reksia. Jak się okazało, wywiązały się z niego fantastycznie. Wpłynęło 57 prac 54 uczestników - mówiła Stanisława Mazur, dyrektor MBP.

Nagrody, oprócz laureatów, czekały na każdego uczestnika konkursu, dla których biblioteka przygotowała interesujące książki.

Na wystawie, prezentowanej w sali odczytowej biblioteki głównej, można zobaczyć oryginalne projekty postaci bohaterów kreskówki, dekoracji, celuloidów, scenariusze niektórych odcinków animacji, przypinki, znaczki pocztowe, numizmaty, a także przedmioty codziennego użytku, jak np. kubki. Są nawet paczki z przekąską lubianą szczególnie przez najmłodszych - kukurydzianymi chrupkami „Reksio”. Na ekspozycji znalazły się również przedmioty związane z „ojcem” Reksia - Lesławem Marszałkiem, pochodzące ze zbiorów prywatnych jego żony Haliny Filek-Marszałek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy