Nowy numer 13/2024 Archiwum

Święto Niepodległości w regionie

Od złożenia kwiatów w miejscach pamięci narodowej rozpoczęły się w Stalowej Woli obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres oraz poseł Rafał Weber złożyli wiązanki kwiatów na cmentarzu komunalnym, przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy COP oraz na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli - Rozwadowie.

W Rozwadowie znajduje się mauzoleum poświęcone 90 polskim patriotom więzionym w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie i Mielcu, a następnie zamordowanych przez Niemców 19 i 20 października 1943 roku w Rozwadowie i pobliskich Charzewicach w odwecie za działalność grup dywersyjnych Armii Krajowej. W kościele Matki Bożej Królowej Polski, z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i harcerzy, odprawiona została Msza św. za ojczyznę.

11 listopada   11 listopada
Mauzoleum w Rozwadowie poświęcone 90 zamordowanym polskim patriotom
Andrzej Capiga /Foto Gość
W gminie Gorzyce niepodległościowe obchody rozpoczęto już dzień wcześniej akademią w Szkole Podstawowej nr 1 w Gorzycach. Po niej było spotkanie integracyjne, podczas którego przy ogniskach śpiewano patriotyczne pieśni, kosztowano wojskowej grochówki i biało-czerwonych gorzyczaków przygotowanych przez radę rodziców i koło gospodyń wiejskich. 11 listopada Msze św. za ojczyznę odprawiono w Trześni, Wrzawach oraz Gorzycach. W uroczystościach w Gorzycach wzięła udział wójt gminy Linia, Bogusława Engelbrecht. Gminie tej, zniszczonej przez huragan, wydatnie pomogli mieszkańcy Gorzyc.

11 listopada   11 listopada
Akademia w SP nr 1 w Gorzycach...
Monika Zając
W Nisku niepodległościowe uroczystości zainaugurowała Eucharystia w sanktuarium św. Józefa. Przedstawiciele lokalnego samorządu złożyli kwiaty przed tablicą katyńską i tablicą poświęconą żołnierzom AK. W części artystycznej, przed pomnikiem Wdzięczności na niżańskich plantach, zaprezentował się zespół „Niżanki”.

W Rudniku nad Sanem świętowano przed dwa dni. 9 listopada odbyła się akademia w Zespole Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego. Dwa dni później, po Mszy św. w parafialnym kościele, uczestnicy uroczystości przeszli na rudnicki rynek gdzie z koncertem pt. „Historia Polski pieśnią śpiewana” wystąpił chór „Wiklina”.

11 listopada   11 listopada
...i w ZS w Rudniku nad Sanem
Ewa Grochowska
W Janowie Lubelskim zaś obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości 7 listopada rozpoczął XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Dziś, po Eucharystii w janowskiej kolegiacie, jej uczestnicy przeszli przed pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli symboliczną różę.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy