Nowy numer 13/2024 Archiwum

Milowy kamień

Huta Stalowa Wola S.A. rozpoczęła transfer technologii z koreańskiego Hanwha Land Systems.

Stało się to w Seulu w Korei Południowej podczas International Aerospace & Defense Exhibition ADEX 2017.

- Dzięki niemu polska spółka zyska możliwość samodzielnej budowy podwozi gąsienicowych dla potrzeb programu „Regina” oraz innych, przyszłościowych projektów - mówi Jowita Jajdelska, rzecznik prasowy HSW S.A.

Podpisy pod umową o transferze technologii złożyli prezes koncernu Hanwha Son Jae-Il, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Bernard Cichocki oraz członek zarządu i dyrektor rozwoju tej spółki Bartłomiej Zając. Obecny był też Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz.

- Transfer technologii budowy nowoczesnych podwozi gąsienicowych to kamień milowy, jeżeli chodzi o budowę przez polski przemysł obronny nowoczesnych platform lądowych. Współpraca, którą nawiązaliśmy z koreańskim przemysłem obronnym, jest kolejnym krokiem zwiększającym naszą autonomię na kluczowych dla bezpieczeństwa Polski polach - zapewnia Bartosz Kownacki.

- Umowę z koreańskim przedsiębiorstwem Samsung Techwin (obecnie Hanwha Land Systems) Huta Stalowa Wola S.A. zawarła w grudniu 2014 r. w celu realizacji programu „Regina”. W połowie grudnia 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił w hucie 4 dywizjonowe moduły ogniowe Regina o wartości 4,5 mld zł, co jest największym kontraktem w historii polskiego przemysłu obronnego - dodaje Jowita Jajdelska.

Do dziś Hanhwa Land Systems dostarczył już do Polski 24 podwozia, które pozwoliły na skompletowanie i dostawę dla polskiej armii pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego „Regina”. Kolejne 12 sztuk podwozi wyprodukowanych w Korei czeka na wysyłkę do Polski. Pozostałe 84 podwozia będą już w całości montowane w kraju w ramach transferu technologii przejętego z Korei.

- Dzięki know-how, które uzyskamy w ramach współpracy z Hanwha Land Systems, będziemy w stanie nie tylko szybko i skutecznie realizować zamówienia dla polskich Sił Zbrojnych, ale też sprawniej rozwijać projekty nowych platform lądowych na ciężkim podwoziu gąsienicowym, takich jak bojowe wozy piechoty, samobieżne systemy przeciwlotnicze, wozy wsparcia ogniowego czy pojazdy zabezpieczenia technicznego. Realizacja tego programu i jego pochodnych pozwoli na dalszą rozbudowę HSW oraz utrzymanie miejsc pracy, a w przyszłości może przełoży się na zwiększenie zatrudnienia - wyjaśnił Bernard Cichocki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy