Nowy numer 13/2024 Archiwum

Budowanie sąsiedzkich relacji

Specjalne programy dedykowane szkolnictwu wyższemu opiewają na Podkarpaciu na kwotę 80 mln złotych.

O transgranicznej współpracy między Polską, Białorusią, Ukraina i Słowacją rozmawiano na KUL w Stalowej Woli.

W spotkaniu, które zorganizowało Centrum Projektów Europejskich w Warszawie we współpracy z Wydziałem Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli wzięli udział pracownicy naukowi, przedstawiciele biznesu oraz władz samorządowych.

- Rozmawiamy o kilku projektach, w tym Polska - Białoruś - Ukraina oraz Polska - Słowacja. Mogą być nimi zainteresowane zarówno organizacje pozarządowe, instytucje publiczne (szkoły, biblioteki, domy kultury), samorządy, a nawet osoby fizyczne, na przykład przedsiębiorcy. Spotkanie jest szansą dla nich, aby dowiedzieć, w jaki sposób i na jakich zasadach mogą współpracować z parterami z sąsiadujących z nami krajów, w tym jak korzystać z przeznaczonych na ten cel pieniędzy. A jest szansa na uzyskanie dofinansowania z unijnych funduszy w wysokości nawet do 90 proc. wartości projektu - wyjaśnił współorganizator konferencji dr hab. Piotr T. Nowakowski, wykładowca KUL.

Współpraca transgraniczna   Współpraca transgraniczna
- Jest szansa skorzystania z dużego dofinansowania - powiedział dr hab. Piotr T. Nowakowski
Andrzej Capiga /Foto Gość
Urząd Marszałkowski w Rzeszowie reprezentował Tomasz Miśko z Biura Informacji o Funduszach Europejskich.

- Jesteśmy zainteresowani zaangażowaniem KUL w projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W tym roku będą specjalne programy dedykowane właśnie szkolnictwu wyższemu. Do rozdysponowania będzie 80 mln zł. Uczelnie mogą też korzystać z programów, które skierowane są do przedsiębiorców, gdyż kryteria konkursów, w których oni uczestniczą zobowiązują firmy do współpracy ze szkołami wyższymi - powiedział Tomasz Miśko.

Centrum Projektów Europejskich, które podlega ministrowi infrastruktury i rozwoju, było współorganizatorem konferencji.

- Skupiamy wszystkie unijne programy, które mają pogłębiać międzynarodową współpracę, w tym transgraniczną. Mają także za cel równomierny rozwój przygranicznych regionów oraz budowanie przyjaznych sąsiedzkich relacji - zauważył dr Leszek Buller, dyrektor Centrum.

Pieniądze z tych programów mogą być na przykład przeznaczone na odnowę zabytkowych obiektów, budowę dróg i ścieżek rowerowych, szeroko pojęte bezpieczeństwo, w tym ochronę zdrowia (wyposażenie szpitali w specjalistyczny sprzęt czy tworzenie centrów rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych) oraz usprawnianie ruchu przygranicznego, zwłaszcza na granicy Polski i Ukrainy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy