Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dar Jezusa

Około 40 grup kolędników misyjnych wyruszy w tym roku w sandomierskiej diecezji.

Kolędnicy to przebierańcy, którzy w okresie Bożego Narodzenia chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Czasami odgrywali też przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem. Niestety ta piękna tradycja zanika. Próbują ją jeszcze kontynuować kolędnicy misyjni.

W tym roku w diecezji sandomierskiej w różnych parafiach wyruszy około 40 grup kolędniczych, a zwieńczeniem kolędowania będzie wspólna Eucharystia pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza w Radomyślu nad Sanem 8 stycznia 2017r.  

Misyjne kolędowanie   Misyjne kolędowanie
Sympatyczna Maryja z Dzieciątkiem
Andrzej Capiga /Foto Gość
Kolędnicy misyjni uczą się troski i wrażliwości na potrzeby ludzi biednych i potrzebujących duchowego wsparcia. Pomoc jaką niosą jest darem Jezusa w czasie Świąt Bożego Narodzenia, dla tych którzy na nas liczą. Tegoroczna kolęda misyjna ma nieść pomoc dzieciom z Tajlandii - powiedział ks. Daniel Koryciński, dyrektor Muzeum im. Kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, odpowiedzialny w diecezji sandomierskiej za dzieła misyjne.

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie kolędnicy zostali rozesłani przez proboszcza ks. Bogdana Piekuta w św. Szczepana.

Katarzyna Kołodziej, katechetka w PSP w Raniżowie, kolędników misyjnych przygotowuje już od 12 lat. W skład sześciu grup kolędniczych wchodzą uczniowie podstawówki wywodzący się z różnych miejscowości należących do raniżowskiej parafii. W sumie 31 osób.

Misyjne kolędowanie   Misyjne kolędowanie
Z parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie w wyszło aż 11 grup
Andrzej Capiga /Foto Gość
Jest Maryja, Józef, Król i Dziecko Papieskich Dzieł Misyjnych, bo pod ich sztandarem tę kolędę organizujemy. Zwykle jest to dziecko z kraju dla którego zbieramy pieniążki. W tym roku dla dzieci z Tajlandii. Każda grupa ma przydzielony teren, czyli miejscowość i ulice. Pomaga nam młodzież z oazy. Mieszkańcy z reguły bardzo serdecznie przyjmują kolędników, który mają przygotowany krótki program - powiedziała pani Katarzyna.

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim w tym roku wyruszyła rekordowa liczba 11 grup kolędniczych. Tworzą je uczniowie miejscowej szkoły podstawowej oraz gimnazjum, a opiekę na nim sprawują uczniowie szkół średnich oraz studenci.

Od czterech lat kolędników misyjnych przygotowuje s. Łucja a pomaga jej s. Maksymilia ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

- Co roku grup przybywa. Gdy zaczynałam było cztery. Stroje przygotowują rodzice, a część mamy własnych, które wypożyczamy. Ubrani w nie kolędnicy będą odwiedzać domy zarówno w samym Janowie Lubelskim jaki i w Białej. W każdej grupie jest Pastuszek, Maryja, Józef, Król czy Anioł. Kolędnicy odgrywają krótką scenkę. Przygotowania do kolędowania rozpoczynamy już w listopadzie - opowiada s. Łucja.

Misyjne kolędowanie   Misyjne kolędowanie
Kolędników rozesłał ks. Bogdan Piekut
Andrzej Capiga /Foto Gość
Kolędnicy z parafii św. Jana Chrzciciela zbierają na pomoc dzieciom w Kamerunie; na ich wyżywienie, ubranie i leczenie. Tam bowiem pracują siostry z tego zgromadzenia.

Julia kolęduje drugi raz. - Bardzo mi się spodobało. Ponadto cel jest szlachetny - powiedziała Julia, która przebrała się za Maryję. Jako Maryja wystąpi także Weronika, dla której jest to pierwsze misyjne kolędowanie. - Nikt mnie nie namawiał, sama zdecydowałam że pójdę. Myślę że dam radę - dodaje Weronika.

 

.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy