Nowy numer 13/2024 Archiwum

Festiwal przekroczył Wisłę

Znani aktorzy, reżyserzy i muzycy zawitali na dwa dni do Zamku Dzikowskiego.

Po raz pierwszy Festiwal Filmów – Spotkań Niezwykłych zagościł w Tarnobrzegu. Cykliczna, doroczna impreza od 13 lat odbywająca się w Sandomierzu na dwa dni przeniosła się w urokliwe, gościnne progi Zamku Dzikowskiego, siedziby Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Tarnobrzeską część festiwalu otworzyły salony poezji dla najmłodszych i nieco starszych miłośników liryki. Mimo wczesnej niedzielnej pory na spotkanie z bajkami Stanisława Jachowicza w interpretacji Anny Cieślak oraz Przemysława Wyszyńskiego, aktorów Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, znanych również z ról filmowych, przyszło duże grono młodych słuchaczy.

Na zakończenie artyści gorąco zachęcali dzieci do samodzielnego czytania książek oraz słuchania spektakli w Teatrze Polskiego Radia. – Książki pobudzają naszą wyobraźnię, czasami nie trzeba wcale wyjeżdżać, by znaleźć się w jakimś egzotycznym miejscu. Wystarczy tylko zamknąć oczy i w myślach przenieść się do cudownych krain opisywanych w powieściach – zachęcała Anna Cieślak.

– Jestem pełna podziwu dla dzieci, spotkanie trwało blisko godzinę, a one siedziały i słuchały jak zaczarowane. To jest najlepszy argument, że bajki Jachowicza wcale się nie zdezaktualizowały, że są dla najmłodszych jak najbardziej zrozumiałe, o czym świadczyła ich żywa reakcja na niektóre co zabawniejsze opowiastki – stwierdziła Maria Pałkus, polonistka w tarnobrzeskim Gimnazjum nr 1, badaczka biografii i twórczości poety rodem z Dzikowa. – Naturalnie ogromną zasługę w tym wszystkim ma fantastyczna interpretacja utworów poety w wykonaniu młodych aktorów.

W samo południe natomiast z utworami Czesława Miłosza z jego debiutanckiego tomiku, który ukazał się jeszcze przed II wojną światową, zmierzyli się Ewa Telega, aktorka Teatru Ateneum w Warszawie, Anna Cieślak oraz Adam Woronowicz, aktor stołecznego Teatru Rozmaitości, którym towarzyszył wykonując piosenki do wierszy noblisty Czesław Mozil.

– To, że 13 Festiwal Filmów – Spotkań Niezwykłych znalazł się również w Dzikowie jest w ogromnej mierze zasługą Franciszka Maśluszczaka, wybitnego artysty-malarza, zaprzyjaźnionego z naszym muzeum. Korzystając ze znajomości z organizatorami festiwalu, w tym z jej dyrektorem Katarzyną Kubacką, podsunął myśl, by część wydarzeń przenieść do Dzikowa – zdradza kulisy obecności festiwalu w Tarnobrzegu Tadeusz Zych, dyrektor MHMT. – Odpowiedź pani Katarzyny była bardzo przychylna, w dodatku prezydent Tarnobrzega wsparł przedsięwzięcie finansowo i tym sposobem możemy gościć wybitnych artystów i słuchać utworów najwybitniejszych polskich poetów. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja zainicjuje stałą współpracę i w kolejnych latach będziemy mieli przyjemność gościć uczestników festiwalu w murach Zamku Dzikowskiego.

Jutro, w poniedziałek natomiast, odbędą się dwa spotkania – o godz. 12 z Jackiem Cyganem, poetą, scenarzysta, autorem tekstów piosenek, zaś o 14 z Januszem Majewskim, reżyserem filmowym oraz pisarzem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy