Nowy numer 13/2024 Archiwum

Podwójne świętowanie

XVI Dożynki Powiatu Stalowowolskiego odbyły się w Rzeczycy Długiej.

Były to jednocześnie X Dożynki Gminy Radomyśl nad Sanem. Rozpoczęły się one tradycyjnie Eucharystią w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Rzeczycy Długiej. Przewodniczył jej ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa sandomierskiej diecezji. Nawiązując do dzisiejszego czytania z Ewangelii św. Marka o uzdrowieniu przez Jezusa głuchoniemego, wezwał on zgromadzonych w kościele rolników i przedstawicieli władz samorządowych do otwarcia się na Boga. - Na Krzyżu to otwarcie symbolizuje pionowa belka. Potem na bliźniego - belka pozioma. Także na głos twojego serca - tłumaczył ks. Michał Mierzwa.

Po Mszy św. barwny korowód, w którym najbardziej rzucały się w oczy imponującej wielkości i urody dożynkowe wieńce, przeszedł na stadion sportowy. Na jego czele paradowała orkiestra dęta z Radomyśla nad Sanem. Dożynki otworzył występ Zespołu Ludowego „Sanowiślaczki”. Następnie włodarze powiatu stalowowolskiego - przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres i starosta Janusz Zarzeczny - oraz gminy Radomyśl nad Sanem - przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński i wójt Jan Pyrkosz - otrzymali chleb upieczony z tegorocznej mąki. Bochny chleba przekazali im starostowie dożynek: powiatowych - Wojciech Gorczyca z Musikowa i Cecylia Sajda z Chwałowic oraz gminnych - Wojciech Mistrzyk z Rzeczycy Okrągłej i Ewa Machała z Nowin.

Wyróżniający się rolnicy z poszczególnych gmin powiatu otrzymali statuetki. I tak w gminie Pysznica był to Tadeusz Pajor, w gminie Bojanów - Jan Luboch, w gminie Zaleszany - Bogdan Węgiel, w gminie Zaklików - Antoni Czajka a w gminie Radomyśl nad Sanem - Henryk Wojewoda.

Dożynkom towarzyszył szereg imprez, w tym pokaz Samurajskiego Klubu „Katana” z Tarnobrzega, dożynkowe quizy (młócenie cepami, robienie powróseł) czy degustacja regionalnych potraw. Gwiazdą wieczoru był zespół „Lombard”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy