Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zostaw serce

O prawdach i mitach związanych z przeszczepami narządów oraz prawnych aspektach tej metody medycznej opowiedział uczniom Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu Piotr Błaszkiewicz, od lat propagator akcji związanych z poszukiwaniem dawców szpiku, dawców narządów oraz edukacyjnych odnośnie walki z chorobami nowotworowymi.

Gość szkoły przybliżył młodzieży przede wszystkim zapisy prawne regulujące wszystkie procedury związane z pobieraniem i przeszczepianiem narządów oraz tkanek zarówno od dawców żywych, jak i zmarłych. Omówił również stanowisko Kościoła Katolickiego odnośnie transplantacji. – Od czasów Jana Pawła II podejście Kościoła i Stolicy Apostolskiej do przeszczepów uległ zdecydowanej zmianie, stało się ono otwarte – mówił Piotr Błaszkiewicz. – W encyklice „Evangelium vitae” papież pisał „Bóg przymierza powierzył życie każdego człowieka drugiemu człowiekowi – jego bratu, zgodnie z prawem wzajemności dawania i otrzymywania, składanie siebie w darze i przyjmowanie daru bliźniego”. Dlatego każdy z nas może stać się tym darem lub też obdarowanym, nie wiemy przecież co nas czeka w przyszłości. Nie trzeba jechać do Afganistanu, czy w inne rejony by stać się bohaterem, można nim zostać także w kraju, oddając bowiem swoja nerkę, fragment wątroby czy szpik ratujemy życie innego człowieka, a jak mówi powiedzenie ratujemy cały świat. Kościół zatem nie sprzeciwia się przeszczepom, stawia jednak warunek konieczny, czyli rzeczywistą, a nie domniemaną, zgodę dawcy na użycie jego narządów. Tymczasem ustawa mówi, że jeśli człowiek przed śmiercią nie wyraził sprzeciwu wówczas należy przyjąć, iż zgodził się na pobranie.

Piotr Błaszkiewicz pokrótce przedstawił również medyczne aspekty transplantacji, czyli warunki jakie muszą być spełnione by doszło do pobrania narządów oraz przeczepienia biorcy.

Liceum organizuje szereg akcji mających podnieść poziom wiedzy uczniów z różnych dziedzin. – Dzisiejsza po raz pierwszy poświęcona była bardzo trudnemu i delikatnemu tematowi transplantacji – mówiła zastępca dyrektora Agnieszka Wójcik. – Zagadnienie nie jest młodzieży obce, poruszaliśmy to zagadnienie na lekcjach biologii, rozmawialiśmy o tym również podczas lekcji wychowawczych. Dzięki zaangażowaniu w przygotowanie np. gazetki, wysłuchania wykładu specjalisty, obejrzeniu filmu poziom świadomości zdecydowanie wzrasta. Jestem wielką zwolenniczką metody projektowej, gdyż o wiele więcej zapamiętujemy, jeśli w czymś uczestniczymy, przygotowujemy. Jest to duża przyszłość edukacji – podkreślała Agnieszka Wójcik.

Zastępca dyrektora zaznaczyła, iż problematyka transplantacji zainteresowała uczniów po obejrzeniu filmu „Bogowie”, opowiadającym o prof. Zbigniewie Relidze i pionierskim czasom polskiej transplantologii.

– Chciałbym zaznaczyć – powiedział na koniec spotkania Piotr Błaszkiewicz – abyście nie traktowali dzisiejszej naszej rozmowy jako namawiania do złożenia woli pobrania narządów lub też jej odmowy. To jest bardzo ważna sprawa, dlatego przemyślcie ją w spokoju, porozmawiajcie z rodzicami i dopiero wówczas podejmijcie decyzję – prosił P. Błaszkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy