Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pokonać bariery

Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś" zrealizowało akcję, której zadaniem jest poprawienie komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.

– Na co dzień widzimy, że czasami ludziom zdrowym brak cierpliwości, by do końca wysłuchać tego, co niepełnosprawny ma do powiedzenia. Powszechne jest uciekanie wzrokiem od rozmówcy lub traktowanie go jak dziecko – tłumaczy podłoże projektu Katarzyna Zioło, sekretarz stowarzyszenia.

Dlatego podjęto próbę przełamania stereotypów i barier. Projekt „Trochę kultury – uczymy się razem” miał przygotować osoby pracujące w urzędach, instytucjach i innych miejscach publicznych na właściwe postępowanie z osobami niepełnosprawnymi ruchowo, intelektualnie lub z autyzmem. – Chcieliśmy uświadomić ludziom, że z niepełnosprawnym intelektualnie trzeba normalnie się komunikować. Traktować go z szacunkiem, nie bać się – dodaje K. Zioło.

W Sandomierzu odbyło się szkolenie dla przedstawicieli instytucji, muzeów, restauracji. Ponadto w witrynach sklepów, banków, urzędów, bibliotek, restauracji od sierpnia wywieszano specjalne plakaty oraz billboardy. – Plakaty miały przemawiać do naszego społeczeństwa. Zatrzymać przynajmniej na chwilę, zmusić do zastanowienia... Chodziło nam o to, aby pokazać różne umiejętności społeczne osób niepełnosprawnych intelektualnie – wyjaśnia Katarzyna Zioło. W kampanię aktywnie włączył się aktor Andrzej Seweryn, który pozował do zdjęć przedstawiających różne sytuacje z życia codziennego z udziałem osób niepełnosprawnych, uczniów Ośrodka „Radość Życia”, prowadzonego przez sandomierską Caritas.

Były też wizyty w sandomierskich gimnazjach i liceach, podczas których osoby niepełnosprawne starały się nauczyć młodzież, jak zachowywać się i rozmawiać z osobami z zaburzeniami. Został sporządzony także spis miejsc przyjaznych niepełnosprawnym intelektualnie w Sandomierzu.

W kampanię włączył się Andrzej Seweryn   W kampanię włączył się Andrzej Seweryn
Andrzej Gajewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy