Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wspólne czytanie

Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, wszelkiej maści oficjele oraz tzw. zwykli obywatele gremialnie włączyli się do corocznego przedsięwzięcia "Cała Polska czyta dzieciom".

Trwa bowiem XII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania. W Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, która znajduje się na osiedlu Mokrzyszów, zabawiały dzieci trzy panie – słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Małgorzata Gospodarczyk, Zofia Kawalec oraz Anna Werhun. – Czytałam swojej córce od jej najmłodszych lat – mówiła Małgorzata Gospodarczyk – i dzięki temu książki cały czas są obecne w jej życiu. Nadal bardzo chętnie i dużo czyta. Swoim dzieciom, a obecnie pięciorgu wnuczętom czyta bajki Anna Werhun. – Bardzo lubią chwile, kiedy wspólnie siadamy i zagłębiamy się w książki – zdradzała rodzinne tajemnice pani Anna. – Mam nadzieję, że udzieli im się moje zamiłowanie do czytania. Od wielu, wielu lat jestem stałą bywalczynią w bibliotece.

Panie nie ukrywały, że mają małą tremę. – Dzieci są bardzo wymagające i szybko wychwytują jakieś fałszywe tony, dlatego trema przed takimi występami zawsze jest – zwierzała się Zofia Kawalec.

Kiedy jednak do siedziby filii wkroczyło 26 uczniów I klasy ze Szkoły Podstawowej nr 7 okazało się, że obawy były zbyteczne. Wszelkie lody przełamały dziewczynki, które rozsiadły się na kolanach pań, traktując je niczym swoje babcie.

Prezentacji obu stron dokonała Beata Grabska, kierowniczka Filii nr 4, która jednocześnie wyjaśniła z jakiej okazji odbywa się to spotkanie. Ale jak się okazało dzieci doskonale wiedziały o akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, ba, znały nawet plakat reklamujący wydarzenie. – Widziałem go w bibliotece w mieście – mówił jeden z chłopców. – A ja widziałam w telewizji – dodał drugi.

Z racji obchodzonego Roku Juliana Tuwima, uczniowie usłyszeli wiersze autora „Kwiatów polskich”, które znali doskonale i wspólnie z paniami je recytowali. Angelika zaś samodzielnie odczytała bardzo lubiany przez najmłodszych wierszyk „Kotek”, za który zebrała gromkie brawa.

Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa, jaką zainicjowała Małgorzata Gospodarczyk, podczas czytania „Lokomotywy”. Wszyscy bowiem utworzyli pociąg, który sapał, buchał parą, by stopniowo rozpędzać się i gnać przed siebie. Dzieci również miały okazję do popisania się znajomością utworów Tuwima podczas konkursów, w których rywalizowały dwie drużyny – niebieskich i fioletowych.

Uczniowie ze szkoły w Mokrzyszowie to wierni i stali czytelnicy miejscowej filii MBP. – Znam je wszystkie, bo w czasie przerwy przybiegają do mnie, by wypożyczyć książkę, albo zwyczajnie porozmawiać – mówiła Beata Grabska. – Mam z nimi dobry kontakt.

Uczniowie chętnie zaglądają do biblioteki, gdyż często odbywają się w niej różne, ciekawe imprezy. – Ostatnio z okazji Dnia Mamy mieliśmy koncert w wykonaniu uczniów naszej tarnobrzeskiej Szkoły Muzycznej – wyjaśniała pani Beata. – Żeby dzieci przyciągać do biblioteki trzeba sięgać po różne sposoby, ale kiedy raz złapią bakcyla to wówczas zostają stałymi bywalcami.

Akcja głośnego czytania odbywała się we wszystkich filiach MBP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy