Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ostrowiec hutą budowany

Ostrowiec świętuje dwa wieki działalności hutniczej. Mistrzowie metalurgii otrzymali medale, wspominano wielkie sławy polskiego przemysłu oraz "przekuto" młodych hutników. Święto potrwa dwa dni.

Od uroczystego posiedzenia Rady Miasta i Powiatu, na którym wręczono jubileuszowe medale i odznaczenia dla najbardziej związanych i zasłużonych dla rozwoju przemysłowego miasta rozpoczął się jubileuszu dwustulecia huty w mieście. Obchody połączone są ze świętowaniem Dni Ostrowca. Organizatorami jubileuszu są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce Koło przy Hucie Ostrowiec.

- Z perspektywy historii miasta trudno wyobrazić sobie jego rozwój, gdyby nie to, że dwieście lat temu powstał tutaj pierwszy zakład hutniczy. To właśnie hutnictwo kształtowało i kształtuje rozwój miasta. Problemy huty to problemy miasta, problemy w hutnictwie to problemy w mieście. Cieszy to, że obecny zakład Celsa Huta Ostrowiec nadal się rozwija stając się jednym z prężniejszych i nowoczesnych ośrodków – mówił Jarosław Wilczyński, prezydent Ostrowca.

Następnie hutnicy spotkali się w Dworku Tarnowskich na sesji naukowej dotyczącej historii hutnictwa w Polsce oraz w rejonie świętokrzyskim. Została także zaprezentowana historia hutnictwa w Ostrowcu na podstawie archiwalnych zdjęć, które ukazują lata działalności metalurgicznej oraz zmieniający się krajobraz miasta wraz z rozwojem powstających zakładów.

- Powstanie dużej i nowoczesnej huty do wytopu żelaza nad brzegiem rzeki Kamiennej na terenie obecnego miasta jest datowane na rok 1813 r., kiedy w osadzie Kuźnia, obecnie dzielnica Ostrowca, Jerzy Dobrzański ufundował wielki piec i fryszerkę. Zdolność produkcyjna tego zakładu była oceniana na poziomie 2000 cetnarów żelaza kutego rocznie (około 81 ton). Jednak pamiętać należy, że tradycje wytapiania stali w rejonie świętokrzyskim sięgają pierwszych wieków naszej ery. Przez kolejne lata i dekady, huta rozbudowywała się, przeżywał swoje lata świetności i kryzysy. Dziś świętujemy wielki wkład miejscowych zakładów hutniczych w rozwój miasta, krajowego przemysłu i myśli technicznej – mówił Andrzej Sidowski, prezes ostrowieckiego koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego.

Zasłużonym mwęczono medale   Zasłużonym mwęczono medale
Jubileusz ostrowieckiej huty
Jarek Kowalski
Zjazd hutników   Zjazd hutników
Jubileusz ostrowieckiej huty
Jarek Kowalski

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy