Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Żale Matki

W kościele ojców dominikanów dobył się, wzorem poprzednich lat koncert pasyjny „Stabat Mater”.

– Utwory, które dzisiaj usłyszymy mają nas wprowadzić w atmosferę Triduum Paschalnego poprzedzającego najważniejsze dla chrześcijan święta Zmartwychwstania Pańskiego – powiedział na rozpoczęcie koncertu, prowadzący go, Mariusz Ryś.

Tradycyjnie przed tarnobrzeskimi melomanami wystąpił Krakowski Zespół Kameralny, kierowany przez  Łukasza Mikołaja Mateję, który towarzyszył dwóm wybitnym śpiewaczkom – Agnieszce Monasterskiej (alt) i Karin Wiktor-Kałuckiej (sopran). – Jako pierwszy usłyszymy dzisiaj utwór organowy – mówił Mariusz Ryś – czyli preludium, fugę i wariację h-moll z op. 18 Cesara Francka, XIX-wiecznego kompozytora francuskiego, tworzącego w duchu romantyzmu.

W drugiej części zabrzmiało arcydzieło doby baroku autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego „Stabat Mater”,  które ukończył zaledwie na kilka dni przez śmiercią (zmarł 16 marca 1736 r.). Utwór młodego włoskiego kompozytora, tworzącego w pierwszej połowie XVIII stulecia, muzycy bardzo chętnie umieszczają w swoim repertuarze. Przez pewien czas budził on kontrowersje, zarzucano mu bowiem nazbyt lekkie i radosne brzmienie.

Wykorzystany przez Pergolesiego XIII-wieczny tekst Jacopone da Todi sięgało wielu najwybitniejszych kompozytorów, tworzących w różnych epokach – Giovanni Pierluigi da Palstrina, Antonio Vivaldi, Giuseppe Verdi, a także polscy autorzy, jak Karol Szymanowski czy Krzysztof Penderecki. – Tematyka tej średniowiecznej poezji – Mariusz Ryś przybliżał treść utworu – to żale Matki Bożej stojącej pod krzyżem i opłakującej mękę Swego Syna.

Krakowski Zespół Kameralny tarnobrzeskiej publiczności jest dobrze znany, od szeregu lat bowiem występuje w Tarnobrzegu w okresie wielkopostnym. Muzycy koncertują nie tylko w Polsce, ale również w Europie, uczestnicząc w wielu prestiżowych festiwalach międzynarodowych.

Agnieszka Monasterska, związana głównie z Capellą Cracoviensis, ma w swoim repertuarze większość dzieł oratoryjnych z XVII i XVIII w. Nie stroni również od kompozycji współczesnych. Dokonała kilkunastu nagrań płytowych. Występowała na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. Muzyka w Starym Krakowie, Wratislavia Cantans, Europaisches Musikfest Stuttgart (Niemcy), Oregon Bach Festiwal (USA), Seoul International Music Festival (Korea Południowa). Jest dziekanem wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Karin Wiktor-Kałucka, pochodzi z Podkarpacia, urodziła się w Dębicy. Oprócz ukończenia Akademii Muzycznej w Katowicach, studiowała w Hochschule für Musik (Aufbaustudium) w Dreźnie. Śpiewaczka ma w swoim repertuarze szereg partii z oper i operetek, w tym m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta,  Giuseppe Verdiego, Charlesa Gounoda, Giacomo Pucciniego . Występowała na scenach belgijskich, holenderskich, niemiecki i szwajcarskich. Od sezonu 1993/94 jest solistką Opery Krakowskiej. Współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie, Krakowską Operą Kameralną oraz Teatrem Wielkim w Łodzi.

Organizatorami koncertu były parafia ojców dominikanów oraz Tarnobrzeski Dom Kultury.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy