Otwarcie Domu Katolickiego w Sandomierzu

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 12.02.2024 23:10

Po prawie dwuletnim remoncie generalnym Katolicki Dom Kultury św. Józefa to właściwie całkiem nowy obiekt na mapie diecezji i Sandomierza.

Koncert Macieja Miecznikowskiego. Koncert Macieja Miecznikowskiego.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

W uroczystości oddania do ponownego użytku budynku wzięli udział: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, władze samorządowe z Marcinem Marcem, burmistrzem Sandomierza, wykonawcy remontu, sponsorzy, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych przedsiębiorców, kapłani, siostry zakonne, młodzież zaangażowana w działalność diecezjalną oraz zaproszeni goście.

Inaugurację Katolickiego Domu Kultury rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" działającego przy Katolickim Domu Kultury "Arka". Następnie prowadzący galę – Natalia Kopeć-Panek i Damian Warchoł, związani z KSM Diecezji Sandomierskiej – przedstawili rys historyczny budynku.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że nowo oddany budynek będzie miejscem spotkania, rozmowy, wzajemnego wsłuchiwania się, ale także miejscem edukacji i szeroko rozumianej kultury. Zaznaczył, że czasy, w których żyjemy różnią się od epoki, w której bp Jan Kanty Lorek dokonywał inauguracji tego domu. Są odmienne również od okresu, w którym bp Wacław Świerzawski, po odzyskaniu budynku, przystosowywał go do nowych potrzeb. Podkreślił, że dzisiejszy świat charakteryzuje się oziębieniem religijnym, wręcz dechrystianizacją, dlatego Dom Kultury powinien być miejscem spotkania świata w nieustannej ewolucji z Dobrą Nowiną – Ewangelią, która pozostaje niezmienna.

Przebieg prac i etapy remontu przedstawił inspektor nadzoru budowlanego Paweł Sobczyński. Omawiając szczegóły modernizacji budynku, podkreślił, przez dwa lata jego opieki nad projektem, obiekt przeszedł kompleksowy remont z zakresu branży budowlanej, sanitarnej, elektrycznej, audiowizualnej i prac dekoratorskich.

Po nim głos zabrał dyrektor Katolickiego Domu Kultury ks. Tomasz Zdyb, który podziękował tym, którzy przyczynili się do odnowienia budynku: projektantom, menadżerom, wykonawcom remontu, a także ekonomowi diecezjalnemu ks. Józefowi Szczepańskiemu, koordynującemu przebieg inwestycji.

Po oficjalnych przemowach Biskup Ordynariusz przy obecności przedstawicieli młodzieży – uczniów Collegium Gostomianum z Sandomierza, Katolickiego Liceum z Ostrowca Świętokrzyskiego, członków Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" – odmówił modlitwę błogosławieństwa, a następnie poświęcił budynek. Po oficjalnym otwarciu, młodzi trzymający taśmę otwierającą budynek, mogli zabrać do swoich środowisk symboliczne kawałki szarfy przekazujące Dobrą Nowinę płynącą z nowo poświęconego domu.

Na zakończenie wystąpił Maciej Miecznikowski, który przedstawił najpiękniejsze utwory ze swojego repertuaru.

W ramach remontu wymieniono dach, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje oraz źródło ciepła, a także odnowiono elewację. Modernizację przeszła główna sala widowiskowa, w której odnowiono ozdobne ściany, zainstalowano nowe oświetlenie i nagłośnienie. Nowością jest otwarcie niedostępnego dotąd balkonu, na którym jest dostępnych 16 miejsc siedzących. Układ pomieszczeń pozostał taki sam, zmieniono jedynie wystrój sali malinowej, która stała się pistacjową.

Koszty remontu wraz z wyposażeniem to ponad 5,5 mln złotych, które zostały pozyskane z różnych źródeł, w tym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Siarkopolu w Grzybowie i Tarnobrzegu, a także od prywatnych sponsorów i Kurii Diecezjalnej.


Katolicki Dom Kultury św. Józefa został oddany do użytku 5 czerwca 1938 r. po poświęceniu go przez bp. Jana Kantego Lorka. Otwarciu domu służyły dwa cele – służba prawdzie Bożej przez pogłębianie wiedzy i myśli katolickiej oraz służba godziwej rozrywce poprzez propagowanie szlachetnej mowy i sztuki o tendencjach etycznych i budujących. W okresie wojny w budynku mieściło się kino Apollo, w którym wyświetlano głównie propagandowe filmy niemieckie. W okresie PRL-u władza ludowa przejęła obiekt, w którym propagowane były treści socjalistyczne. Dom Katolicki funkcjonował jako kino Wisła do roku 1983. 4 września 1992 r. prawomocnym orzeczeniem Komisji Majątkowej w Warszawie przywrócono własność Domu Katolickiego w Sandomierzu Kurii Diecezji Sandomierskiej. Kuria dokończyła wszystkie prace remontowe i modernizacyjne obiektu. Obecnie dom służy wiernym diecezji sandomierskiej i całemu miastu na działalność formacyjną, edukacyjną i kulturalną.