Małżeństwo obrazem miłości Chrystusa i Kościoła

xgs

|

Gość Sandomierski 02/2024

publikacja 11.01.2024 00:00

− Nowożeńcy, przyjmując siebie nawzajem i za łaską Chrystusa, przyrzekają sobie całkowite, wzajemne oddanie, wierność i otwartość na życie. W ten sposób upodobniają się do Chrystusa, który tak bardzo umiłował swój Kościół, że wydał samego siebie w ofierze za niego – mówił ks. Adam Kopeć w kolejnym wykładzie o rodzinie.

W związku z trwającym w naszej diecezji Rokiem Rodzin, WSD w Sandomierzu zorganizowało cykl wykładów poświęconych tematyce rodzinnej i małżeńskiej. Spotkania odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu. Drugą konferencję, pt. „Sakrament małżeństwa jako obraz miłości Chrystusa i Kościoła”, wygłosił ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

W swoim wykładzie prelegent podkreślił, że w sakramencie małżeństwa najważniejszy jest związek z Chrystusem. Cały splendor, jaki towarzyszy ceremonii zaślubin, jest tylko dodatkiem. Sakrament małżeństwa nie jest umową społeczną, pustym rytuałem lub jedynie zewnętrznym znakiem. Sakrament jest darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków, ponieważ poprzez znak sakramentalny ich wzajemna przynależność jest rzeczywistym obrazem stosunku Chrystusa do Kościoła. – Święty Paweł w liście do Efezjan (5,25-33) posługuje się obrazem relacji Chrystusa do Kościoła i na jego podstawie wyjaśnia, czym tak naprawdę jest sakrament małżeństwa. Ten fragment Pisma Świętego ukazuje, jak powinno wyglądać chrześcijańskie małżeństwo. Miłość małżeńska jest nie tylko podobna do miłości Chrystusa i Kościoła, ale przede wszystkim istnieje tylko dlatego, że istnieje więź Chrystusa z Kościołem. Wzorem miłości małżeńskiej jest z jednej strony przyporządkowanie Kościoła Chrystusowi, zaś z drugiej strony miłość zbawcza Chrystusa do Kościoła, który Go odkupił, wydając samego siebie – mówił ks. Kopeć.

W dalszej części wykładu zaznaczył, że sakrament małżeństwa jest prezentem ślubnym od samego Chrystusa i od małżonków zależy, czy ten prezent będzie chciany, rozpakowany i przyjęty. – Nie bez powodu mówi się: „przyjąć sakrament”. Przyjąć, czyli zgodzić się wziąć coś, co ktoś nam oferuje. Pan Bóg proponuje nam nie byle co: swoją miłość, swoją pomoc, samego siebie. Sakrament małżeństwa, raz przyjęty, powinien być przyjmowany codziennie. Każdego dnia małżonkowie muszą świadomie wyrażać zgodę na korzystanie z tego, co otrzymują – zaznaczył prelegent.

Dziękujemy, że z nami jesteś Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
Gość Sandomierski 02/2024 . Cena 1,23.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Aby skorzystać z subskrypcji zarejestruj się i zaloguj. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.