Jubileusz myśliwych z Połańca

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 04.11.2023 18:20

Myśliwi skupieni w Kole Łowieckim "Dzik" podziękowali w połanieckim kościele św. Marcina za 75-lecie swojej organizacji.

Poczet sztandarowy Koła Łowieckiego "Dzik". Poczet sztandarowy Koła Łowieckiego "Dzik".
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Z racji jubileuszu odprawiona została Msza św. dziękczynna z udziałem zarządu, członków koła, myśliwych, sympatyków łowiectwa i ich rodzin. Modlitwie przewodniczył ks. Leszek Pituch, proboszcz parafii, a jednocześnie kapelan koła łowieckiego.

W kazaniu proboszcz zachęcał do stawania się darem dla drugiego człowieka, dla wspólnoty, dla Chrystusa.  

Fragment kazania ks. Leszka Pitucha.

 

Prezes koła Adam Witaszek podkreślił, że przeżywany jubileusz jest doskonałą okazją do spotkania, wspomnień i refleksji nad wydarzeniami, które na zawsze pozostaną w pamięci. To czas na podsumowania dotychczasowych osiągnięć i prezentacji planów na przyszłość. To także możliwość podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat pielęgnowali piękną tradycję, kulturę i obyczaje myśliwskie.

Mówi Adam Witaszek.

 

Historia koła łowieckiego sięga 1948 roku, kiedy to kilku myśliwych entuzjastów powołało do życia na terenie ówczesnego powiatu sandomierskiego Koło Łowieckie Nr 1 w Staszowie. Do grupy założycieli należeli m.in.: pierwszy prezes koła Zbigniew Winczewski, Stefan Bieżanek, Józef Bień, Feliks Drozdzowski, Czesław Stasiński oraz Jan Kordula. W 2005 roku Walne Zgromadzenie Członków Koła podjęło uchwałę o zmianie jego nazwy na Koło Łowieckie "Dzik" Połaniec. Obecnie koło liczy 59 członków, 2 rezydentów oraz 3 stażystów. Dzierżawi 2 obwody łowieckie o łącznej powierzchni 11479 ha w tym 4301 ha leśnych. Łącznie członkowie koła uprawiają 3 ha poletek w celu wzbogacenia bazy zerowej dla zwierzyny. Posiada 48 ambon oraz 24 paśniki. Dostarcza do łowiska rocznie około 3 tony zbóż, 2 tony siana, 250 kg soli.