Bohater w Janowie Lubelskim

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 07.10.2023 21:15

Do Janowa Lubelskiego przybył jeden z najbardziej znanych w kraju powstańców warszawskich - Zbigniew Grochowski. 97-letni emerytowany nauczyciel matematyki i fizyki to członek Armii Krajowej i Szarych Szeregów oraz ostatni żyjący fotograf czasu okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.

Zbigniew Grochowski wraz z  ks. Kamilem Dziurdziem. Zbigniew Grochowski wraz z ks. Kamilem Dziurdziem.
Janowski Ośrodek Kultury

Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim na czele z panią dyrektor Iwoną Pająk. Odbyło się ono w ramach ogólnopolskiej kampanii "BohaterON w Twojej szkole", promującej wartości patriotyczne oraz uczącej szacunku i czci wobec bohaterów walk o wolność ojczyzny. We wrześniu, dzięki materiałom otrzymanym ze stolicy, w ramach zajęć z historii odbyły się lekcje o "Warszawskich Robinsonach " - ludności cywilnej czasu powstania warszawskiego. Spotkania z ciekawymi ludźmi są częścią całej kampanii, w którą włączyła się szkoła.

Podczas czterech spotkań w Janowskim Ośrodku Kultury Zbigniew Grochowski opowiadał o swoich wojennych losach i zadaniach w czasie powstania. Między innymi jako 18-letni harcerz Szarych Szeregów brał udział w akcjach "małego sabotażu" oraz na polecenie rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie wykonywał fotografie wojsk niemieckich w stolicy, miejsc egzekucji polskiej ludności cywilnej oraz momenty ekshumacji zabitych Polaków. Wspominał też wielką rolę kapelanów, którzy służyli pomocą duchową żołnierzom i ludności cywilnej. Omawiał przy tym swoje zdjęcia ukazywane na telebimie.

Nastrój spotkań tworzyła scenografia, przenosząca widzów do mieszkania w warszawskiej kamienicy lat 40. XX w. Z wydarzeniem związana była także wystawa prac plastycznych lokalnego artysty Krzysztofa Biżka, ukazujących codzienność życia powstańców. Pomocą w lepszym zrozumieniu przesłania pana Zbigniewa były piosenki o wolności, w wykonaniu ubranych w stroje powstańcze wokalistek Janowskiego Ośrodka Kultury ze szkoły śpiewu pani Agnieszki Wiechnik. Przez historię czasu powstania prowadzili zebranych narratorzy w strojach z 20-lecia międzywojennego. Całość dopełniały spoty ukazujące czasy wojny i współczesności.

Scenariusz spotkań przygotowali nauczyciele języka polskiego, zaś prowadził je ks. Kamil Dziurdź, nauczyciel religii w Zespole Szkół Technicznych oraz laureat ubiegłorocznej nagrody "BohaterON" w kategorii "Pasjonat".

W dwudniowych spotkaniach wzięli udział uczniowie janowskich szkół wraz z dyrekcją i nauczycielami Zespołu Szkół Technicznych, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół, Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Podstawowej z Białej. Przybyli również harcerze z Janowa Lubelskiego, Białej, Zaklikowa, Niska, Rudnika i Tarnowskiej Woli. Nie zabrakło licznych mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic oraz lokalnych władz i proboszczów janowskich parafii.

Podczas każdego z czterech spotkań sala była wypełniona - łącznie z powstańcem warszawskim spotkało się ponad 800 osób.

To pierwsze z organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, promującymi wartości patriotyczne.