Tarnobrzeski marsz życia

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 04.06.2023 20:06

W Tarnobrzegu odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Pod hasłem "Dzieci przyszłością Polski" maszerowali: całe rodziny, dzieci, dorośli, duchowieństwo oraz członkowie wspólnot religijnych.

Tarnobrzeski marsz życia Hasła na transparentach przypominały o znaczeniu rodziny. Marta Woynarowska /Foto Gość

Marsz wyruszył z placu Bartosza Głowackiego po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia, którą wspólnie z uczennicami tarnobrzeskiego "Katolika" poprowadził ks. Dariusz Sidor, proboszcz parafii św. Barbary, koordynator Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie,. Wcześniej dzieci z Podstawowej Szkoły Katolickiej im. św. Jana Pawła II zaprezentowały program artystyczny poświęcony patronowi ich placówki.

- Ostatni marsz odbył się w 2019 roku. Kolejny był już w fazie przygotowań, kiedy wybuchła pandemia i wprowadzono obostrzenia, które uniemożliwiły jego przeprowadzenie. Dlatego bardzo się cieszymy, że w tym roku możemy wspólnie z mieszkańcami Tarnobrzega cieszyć się z tego rodzinnego święta, podkreślając jak ważne są dzieci dla przyszłości naszej, Polski oraz świata. Święty Jan Paweł II mówił: "Pragnę wypowiedzieć tę radość, jaką dla każdego z nas stanowią dzieci - wiosna życia, zadatek przyszłości każdej dzisiejszej rodziny". Myślę, że słowa są kwintesencją tego, co chcemy przekazać idąc w Marszu dla Życia i Rodziny - mówiła Joanna Szmuc, dyrektorka Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, podążająca w gronie swoich uczennic i uczniów, którzy mieli również wkład w przygotowania dzisiejszego wydarzenia. Ich dziełem oraz Akcji Katolickiej wspartej przez m.in. Dom Dzienny Senior+ były bowiem kolorowe, bibułowe kwiaty oraz transparenty z hasłami nawołującymi do poszanowania ludzkiego życia oraz wartości rodzinnych, np. "Rodzina, tu miłość nigdy się nie kończy".

Jak dodała dyrektorka "Katolika" termin Marszu dla Życia i Rodziny od początku związany był z Dniem Matki i Dniem Dziecka.

- Kilka dni temu obchodziliśmy święto mam, potem ich pociech, a za kilkanaście dni będziemy składać życzenia tatom. Ideą marszu jest podkreślenie roli rodziny i tworzących ją osób, a także podkreślenie szacunku dla życia, które pojawia się w rodzinie, od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jest to również okazja do zaznaczenia, jak ważne są wzajemny szacunek, zrozumienie oraz znajdowanie czasu dla siebie nawzajem. Sądzę, że w tych niełatwych czasach ciągłego pośpiechu warto zatrzymać się i rodzinnie spędzić np. takie jak dzisiejsze niedzielne popołudnie - dodała J. Szmuc.

Tarnobrzeski marsz życia   Występ przygotowany przez dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Marta Woynarowska /Foto Gość

Uczestnicy marszu prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą, która swoim graniem obwieszczała podążanie radosnego pochodu, ze śpiewem animowanym przez ks. Dariusza Sidora, proboszcza parafii pw. św. Barbary, i przy rozlegającym się co jakiś czas dźwięku dzwonu "Głos Nienarodzonych", przeszli ulicami Mickiewicza i Niepodległości do ogrodów przy kościele pw. Chrystusa Króla, gdzie został zorganizowany XI Piknik Rodzinny. Tradycją tarnobrzeskich marszów stały się wieńczące je zabawy przygotowywane przez poszczególne wspólnoty parafialne.

- W tym roku organizacji pikniku podjęła się nasza parafia, by w ten sposób świętować jubileusz 20-lecia istnienia, nie tylko w swoim gronie, ale wszystkich mieszkańców Tarnobrzega. Staraliśmy się, aby w programie znalazło wiele atrakcji skierowanych i do dzieci, i do starszych. Mam nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie - mówił ks. Adam Marek, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla.

Piknik otworzył koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, po której na scenę weszły dzieci z Przedszkola nr 1, rozpoczynając cykl występów z udziałem przedszkolaków, młodzieży ze Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz zespołu ludowego Ocicanki. Gwiazdy pikniku to Paweł Gołecki z zespołem, wykonujący muzykę folkową, oraz Marcin Życzyński, czyli polski Elvis Presley.

Dzieci mogły dać ujście swej energii na placu zabaw. Było stoiska tematyczne przygotowane m.in. przez Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Każdy miał również okazję do dania szansy szczęściu w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał, a na zakończenie można było wylosować nagrody specjalne. 

O to, by nikt nie był głodny, zadbali parafianki i parafianie, przygotowując ciepłe dania - zapiekanki, pieczone kiełbasy oraz smakowite domowe wypieki.

Po występach przyszedł czas na zabawę taneczną z DJ-em.

Piknik zakończy się Apelem Jasnogórskim i pokazem sztucznych ogni.

Podczas pikniku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży z tarnobrzeskich szkół podstawowych - "Moja rodzina" ogłoszony przez Akcję Katolicką diecezji sandomierskiej. Nagrody i wyróżnienia wręczyli laureatom Bożena Kapuściak, prezes AK DS, Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, ks. Adam Marek oraz ks. Dariusz Sidor.

Organizatorem marszu było Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

Patronat honorowy nad marszem objął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, natomiast nad piknikiem - Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.