Tytuły i nagrody na uroczystej sesji

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 30.05.2023 16:55

Powiększyło się grono Honorowych Obywateli oraz Zasłużonych dla Tarnobrzega.

Tytuły i nagrody na uroczystej sesji Ośmiu Wspaniałych odebrało nagrody i odznaczenia. Marta Woynarowska /Foto Gość

Oficjalne obchody 430. rocznicy lokacji Tarnobrzega rozpoczęły się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej z udziałem władz miasta i zaproszonych gości.

Wręczenie dyplomów i statuetek odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Tarnobrzega. W obchodach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy z sąsiednich gmin, przedstawiciele instytucji, oświaty, organizacji i służb mundurowych.

- Obecny rok to dwie rocznice - 430. lokacji miasta i 70. odkrycia złóż siarki, na której Tarnobrzeg wciąż stoi. Wielu jeszcze pracujących lub już odpoczywających związanych było z przemysłem siarkowym. W roku 1593 powołano do życia naszą małą ojczyznę, ale to drugie tchnienie przyszło wraz z odkryciem siarki. Cieszę się, że rok 2023 poświęcony jest ludziom tworzącym i pracującym w zagłębiu siarkowym, dzięki którym nasze miasto wyrosło do rangi stolicy województwa. Dzisiaj jesteśmy miastem idącym do przodu - podkreślił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Jednocześnie pogratulował osobom i rodzinom uhonorowanych najwyższymi miejskimi tytułami. - Jest to najlepszy moment, by powiedzieć im "dziękuję" - dodał.

W tym roku na wniosek prezydenta tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega Rada Miejska przyznała Rafałowi Weberowi, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Infrastruktury, posłowi na Sejm. W uzasadnieniu podkreślone zostały m.in. życzliwość i zaangażowanie w rozwój i modernizację infrastruktury drogowej w mieście i powstanie dogodnych rozwiązań komunikacyjnych.

- Jest wzruszenie z faktu otrzymania tak znaczącego wyróżnienia. Bardzo za to dziękuję panu prezydentowi za wniosek, a radzie za uchwałę, że mogłem znaleźć się w gronie osób, które całym swoim życiem pracowały na rzecz Tarnobrzega - powiedział R. Weber, przyznając, że w swojej działalności dużą uwagę skupia na rozwoju połączeń komunikacyjnych w województwie podkarpackim, szczególnie jego północnej części.

Tytuły "Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega" przyznane zostały Stanisławowi Ledóchowskiemu oraz - pośmiertnie - Janowi Korczyńskiemu.

Dyplom w imieniu S. Ledóchowskiego odebrał Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, które było wnioskodawcą o uhonorowanie tym tytułem znakomitego znawcy polskiej kawalerii, broni białej oraz cenionego kolekcjonera.

- Stanisław Ledóchowski to osoba wybitna nie tylko w wymiarze lokalnym, ale i ogólnopolskim. Jest darczyńcą dla naszego muzeum, przekazał nam kilka lat temu wspaniałą kolekcję związaną z Krzemieńcem. Nieprzypadkowo Krzemieniec, albowiem jego rodzina pochodzi z Leduchowa, położonego niedaleko od tej perły Wołynia. Przez cały okres powojenny gromadził pamiątki związane z Krzemieńcem, z którym nasze muzeum ma jeszcze jedno ważne powiązanie - poprzez postać Tadeusza Czackiego, założyciela Liceum Krzemienieckiego, wuja Jana Feliksa Tarnowskiego, który w tym czasie wraz z żoną Walerią ze Stroynowskich tworzyli kolekcję dzikowską. W darze pana Stanisława znalazły się również pamiątki po Juliuszu Słowackim. Przekazał także wspaniały zbiór książek dotyczący broni białej, a za symboliczną sumę sprzedał XVI-wieczny szyszak rycerski - wyliczył zasługi Zasłużonego dla Miasta Tarnobrzega T. Zych.

O uhonorowanie tym samym tytułem zmarłego w 1985 r. J. Korczyńskiego wystąpiła grupa tarnobrzeskich radnych. - Zgłosiliśmy jego kandydaturę, bo w 1937 r. Rada Gromadzka w Mokrzyszowie uchwaliła jednogłośnie nadanie mu obywatelstwa honorowego gromady. Odnalazłem tę informację w starych dokumentach i uznałem, że warto ten fakt upamiętnić i utrwalić poprzez przyznanie mu pośmiertnie tym razem tytułu Zasłużonego dla Tarnobrzega. To człowiek o niezwykle chlubnym życiorysie, uczestnik walk niepodległościowych w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego, wojny polsko-bolszewickiej, oficer Wojska Polskiego II RP. Kawaler licznych odznaczeń wojennych - mówił Andrzej Biernat, jeden z wnioskodawców.

Tradycją stało się również wręczenie odznaczeń laureatom miejskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", który został rozstrzygnięty 10 marca.

Okolicznościowy wykład poświęcony rozważaniom wokół pytania: "Czego uczy nas historia Tarnobrzega?", będącego parafrazą zaczerpniętą z tytułu jednego z artykułów Michała Marczaka - "Czego uczy nas historia powiatu tarnobrzeskiego?" - wygłosił T. Zych.

Uroczystość uświetnił wykonaniem kompozycji Fryderyka Chopina Paweł Paradowski, pianista, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu.