Święto Konstytucji w Tarnobrzegu

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 03.05.2023 14:40

Padały słowa o zgodzie i budowaniu wspólnego dobra oraz o polskim dachu, który winien dać schronienie każdemu człowiekowi potrzebującemu pomocy.

Święto Konstytucji w Tarnobrzegu Oficjalne uroczystości odbyły się pod pomnikiem bohatera spod Racławic. Marta Woynarowska /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej sprawowana przez kapłanów z tarnobrzeskich parafii pod przewodnictwem ks. Adama Marka, dziekana dekanatu Tarnobrzeg.

Władze miasta, przedstawiciele urzędów, instytucji, szkół i organizacji pozarządowych wraz z tarnobrzeżanami modlili się w intencji tej dużej i małej ojczyzny. Prosili także o jedność w narodzie, któremu króluje Maryja.

- W tym roku w naszej ojczyźnie wiele ważnych wydarzeń, prośmy, abyśmy się nie podzielili do takiego stopnia, że zaczniemy zaprzeczać, iż jesteśmy chrześcijanami. Prośmy Boga, abyśmy zachowali swe chrześcijaństwo i od naszej Matki, jednej z nas, uczyli się jak być razem z Panem Bogiem i sobą nawzajem. Niechaj Ona prowadzi nas dzisiaj do swego Syna - mówił w kazaniu o. Karol Wielgosz OP, przeor klasztoru ojców dominikanów. - Będąc dumnymi z obrania Maryi za królową, uświadommy sobie, że przez tę decyzję chcemy, aby nasze życie społeczne, obywatelskie oraz troska o wspólne dobro były budowane teraz i w przyszłości na bazie historii i wiecznych, niezbywalnych wartości. I chyba to najważniejsze przesłanie tej pięknej, radosnej, majowej uroczystości nam umyka.

Święto Konstytucji w Tarnobrzegu   Obchody rozpoczęły się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Marta Woynarowska /Foto Gość

Zwrócił uwagę na troskę Maryi o wspólne dobro, której przejawem było wesele w Kanie Galilejskiej, towarzyszenie Chrystusowi w Jego męce czy oczekiwaniu razem z apostołami na zesłanie Ducha Świętego.

- Nasza modlitwa będzie szczera, jeżeli to co mówi dzisiejsza Ewangelia i pragnienie, by Maryja byłą naszą królową, wyrazimy nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w osobistych wyborach, które będziemy realizować razem z Matką Bożą, jej Synem i współobywatelami ku wspólnemu dobru - podkreślił o. Karol Wielgosz.

Po Eucharystii zgromadzeni przeszli na plac Bartosza Głowackiego, pod pomnik bohatera spod Racławic, gdzie odbyła się tradycyjna manifestacja patriotyczna.

Święto Konstytucji w Tarnobrzegu   Manifestację patriotyczną zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego. Marta Woynarowska /Foto Gość

W okolicznościowym przemówieniu prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek mówił o chlubnych przykładach przezwyciężania podziałów i rozbicia państwa, które później ponownie sami niweczyliśmy, jak to działo się w XVIII wieku, gdy miast Stanisława Leszczyńskiego, określanego w Lotaryngii jako "wielkiego", woleliśmy Sasa pozwalającego by przez nasz kraj maszerowali Szwedzi, Rosjanie, Sasi.

- Mocne starania o naprawę Rzeczypospolitej podjął dopiero Stanisław August Poniatowski. Niestety, jak to w polskich dziejach bywało, historia potoczyła się tragicznie, bo tak się dzieje, gdy jeden człowiek nienawidzi drugiego. Iskierką nadziei był rok 1788, kiedy Rosja zaczęła wojnę z Turcją. To wówczas powzięliśmy trudną decyzję stworzenia nowego państwa i nowego narodu, której realizacji podjął się Sejm Wielki - wielki bo od 1790 roku w podwójnym składzie, ale także wielki, bo podjął się wielkiego dzieła. A jednym z nich była Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja, znana przede wszystkim jako Konstytucja 3 maja. Jaki był efekt, dobrze wiemy. Znaleźli się zdrajcy. Tacy zawsze się znajdują, czy to ze strachu, czy dla korzyści - mówił prezydent Tarnobrzega.

Mówił również o walce Polaków, którym przyszło przez całe XIX stulecie żyć w trzech zaborach, zakończonej w 1918 roku sukcesem. Dzięki temu możemy dzisiaj żyć w niepodległym, szczęśliwym, coraz bogatszym państwie.

Święto Konstytucji w Tarnobrzegu   Tarnobrzeska Rada Kobiet zaprosiła tarnobrzeżan na biało-czerwone słodkie co nieco. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Niemniej pamiętajmy o tym, co dzieje się tu i teraz. Coraz częściej zapominamy, że za wschodnią granicą toczy się wojna. Często ci, którzy jeszcze chwilę temu pomagali i przygotowywali miejsca dla uciekających przed bombami Ukrainek i Ukraińców, dzisiaj każą im wracać do swego domu. Chyba nie na tym polega gościnność Polaków, inaczej nas uczono. Pamiętajmy, że tworząc własny dom, powinniśmy ten nasz dach dać potrzebującym pomocy. Wówczas będziemy szczęśliwym krajem i narodem - podkreślił D. Bożek.

Oficjalne obchody zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje władz miasta, instytucji, stowarzyszeń, szkół pod pomnikiem Bartosza Głowackiego.

Oprawę artystyczną zapewniły Miejska Orkiestra Dęta oraz Julia Walczyna i Aleksandr Szwarnowiecki ze Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Święto Konstytucji w Tarnobrzegu   Aleksander Szwarnowiecki zaśpiewał wielki przebój Czesława Niemena - "Dziwny jest ten świat". Marta Woynarowska /Foto Gość

Natomiast Tarnobrzeska Rada Kobiet przygotowała biało-czerwone słodkie co nieco.

Na świętowanie w sportowym duchu zaprosiły tarnobrzeżan Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu, Dom Dziecka w Skopaniu oraz Stowarzyszenie Kultury Sportowej - Aktywne Podkarpacie, zachęcając do udziału w "Biegu dla Niepodległej. Konstytucja 3 maja", który tradycyjnie odbył się w parku dzikowskim na symbolicznym dystansie 1791 metrów, odnoszących się do roku uchwalenia Ustawy Rządowej.

Dla wolących mniej męczące formy obchodów majowego święta swoją propozycję ma  Muzeum Zamek Tarnowskich, które zaprasza na wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i piosenek. Początek o godzinie 17.