Ślubowanie w Prymasówce

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 23.02.2023 17:07

Uczennice i uczniowie pierwszych klas technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych złożyli ślubowanie.

Ślubowanie w Prymasówce - Jest to pierwsze ślubowanie klas o profilu klas technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych i zamierzamy je kontynuować w kolejnych rocznikach - mówi Marcin Pilarski, dyrektor szkoły. Marta Woynarowska /Foto Gość

Uroczystość z udziałem prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 1 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu. Ślubowanie na sztandar szkoły złożyło 38 przyszłych stewardess i stewardów.

- Jest to pierwsze ślubowanie klas o profilu klas technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych i zamierzamy je kontynuować w kolejnych rocznikach. Jest to jedna z inicjatyw mających na celu budowanie marki szkoły, zwłaszcza że mamy się, czym chwalić, chociażby wspaniałymi partnerami biznesowymi uczestniczącymi w realizowanym przez nas programie. Warto tylko wspomnieć, że opiekunem dydaktycznym z ramienia szkoły wyższej jest Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, ponadto Polska Żegluga Bałtycka S.A. w Kołobrzegu oraz PLL LOT w Warszawie. Są to firmy doskonale znane, będące marką samą w sobie - podkreślał Marcin Pilarski, dyrektor Prymasówki.

Po odsłuchaniu hymnu narodowego uczennice i uczniowie złożyli ślubowanie na szkolny sztandar. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie przez prezydenta miasta, który jest organem prowadzącym placówkę, znaczków z herbem Tarnobrzega oraz przypinek z logo klas technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych.

Ślubowanie w Prymasówce   Pamiątkowe zdjęcie z prezydentem. Marta Woynarowska /Foto Gość

Dariusz Bożek gratulował młodzieży wyboru szkoły i jedynego w całej Polsce kierunku kształcącego przyszłej kadry firm zajmujących się obsługą pasażerską.

- Gratuluję siedmiu lat udanego eksperymentu edukacyjnego i mam nadzieję, że będzie kontynuowany w przyszłości. Dostrzegam bowiem, jak pięknie wkomponowujecie się w oczekiwania i potrzeby kraju. Zawód, który będziecie wykonywali, ma ogromną przyszłość. Latać z pewnością będziemy i to więcej niż obecnie, pływać także, a i przed koleją są ogromne możliwości rozwoju. Wybraliście interesujący zawód, który będzie waszą wielką przygodą, pasją, a nie tylko pracą i przyniesie wam wiele satysfakcji, także tej finansowej - mówił do młodzieży prezydent Tarnobrzega.

Kierunek technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych o profilu mundurowym pojawił się w ofercie ZS nr 1 w roku szkolnym 2017. 1 września naukę rozpoczęło 12 uczniów, w kolejnych latach zainteresowanie stale wzrastało i obecnie w klasie pierwszej uczy się już 38 osób. Jak informowała Dominika Zajczyk, germanistka, jedna z autorek projektu, naukę na wspomnianym kierunku wybiera młodzież nie tylko z Tarnobrzega, ale z całego niemal kraju, a także zagranicy, w tym m.in. z Ukrainy, jest to bowiem jedyny taki profil kształcenia w Polsce. Kierunek prowadzony jest jako eksperyment pedagogiczny pod opieką naukową Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie (wcześniej noszącej nazwę Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych) za zgodą Ministra Edukacji Narodowej. Jego zakończenie przewidziane jest w 2025 roku, niemniej szkoła liczy, iż po tym czasie zawód ten zostanie wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.