Wodniackie spotkanie w Sandomierzu

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 19.02.2023 08:00

Sandomierz już po raz kolejny stał się miejscem spotkań flisackiej braci, którzy przybyli na V Galę Orderu Rzeki Wisły. Podczas dwudniowych spotkań miasto gości ludzi rzeki - działaczy, wizjonerów, organizatorów przedsięwzięć na Wiśle i na jej rzecz, pasjonatów żeglugi i promotorów kultury flisackiej.

Msza św. w intencji śp. Tomasza Szczęsnego, Kawalera Orderu Rzeki Wisły oraz flisaków, wodniaków, żeglarzy i szkutników. Msza św. w intencji śp. Tomasza Szczęsnego, Kawalera Orderu Rzeki Wisły oraz flisaków, wodniaków, żeglarzy i szkutników.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie od przewodnickiego spaceru Marka Juszczyka "Wiślanym Szlakiem po Sandomierzu". Następnie o godz. 17 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła została odprawiona Msza św. w intencji śp. Tomasza Szczęsnego, Kawalera Orderu Rzeki Wisły, oraz flisaków, wodniaków, żeglarzy i szkutników. We wspólnej modlitwie wzięło udział Bractwo Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem św. Barbary oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Po Eucharystii goście udali się do Muzeum Zamkowego, gdzie odbyła się gala nadania tytułu Kawalera Orderu Rzeki Wisły. Honorowe odznaczenie, czyli Order Rzeki Wisły, otrzymał pośmiertnie Tomasz Szczęsny - szkutnik i badacz historii żeglugi wiślanej z Ciechocinka. Miał nadzwyczaj silny autorytet w środowisku wiślanym, a teraz jest duże zainteresowanie jego osobą. Niezwykłą inicjatywą poświęconą jego pamięci będzie flis sztafetowy Sandomierz-Tczew, który rozpocznie się wiosną tego roku. Przyjaciele Pana Tosza, bo tak był przez nich nazywany, planują przewieźć Wisłą jego order - podając sobie z rąk do rąk, z łodzi na łódź - przez około 639 kilometrów do Muzeum Wisły w Tczewie.

Główny organizator gali Grzegorz Świtalski podkreślał swoją wiarę w to, że Sandomierz będzie coraz bardziej reaktywował swoje związki z Wisłą. Dodał, że pracuje nad tym także jego fundacja Sandomierka, poszukując do współpracy instytucji i autorytetów w tej dziedzinie. Zależy im m.in. na pogłębieniu starego portu i zagospodarowanie terenów nad brzegiem w taki sposób, aby mieszkańcy i turyści mogli z tych miejsc korzystać. Mogłaby powstać np. miejska plaża, miejsce na ognisko i wiatę, a wszystko w zgodzie z naturą i dbałością o środowisko.

Wydarzeniem towarzyszącym Gali Orderu Rzeki Wisły było otwarcie wystawy fotografii "Wisła w obiektywnie Janusza Kwiatkowskiego – nieznane fotografie". Na ekspozycji jest 50 zdjęć wybranych spośród 18 tys., jakie pozostawił po sobie sandomierzanin, przekazując swój zbiór do Muzeum Zamkowego. Zdjęcia przedstawiają zarówno samą Wisłę, prace na niej jak i rekreację, czyli sandomierzan pływających łódkami, kajakami i plażujących na brzegu.

W niedzielę organizatorzy spotkania przewidzieli prelekcje poruszające tematy tradycji, przyrody, ekologii i nauk o Wiśle.

W tym roku fundatorem orderu była Gmina Dwikozy. Na czele organizatorów, jako operator wydarzenia, po raz pierwszy stanęła Fundacja Sandomierka. Patronatem honorowym galę objęło Narodowe Muzeum Gdańskie z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie.