Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali 2022 rok

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 10.01.2023 17:45

Miniony rok dla żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej był okresem intensywnego działania. Terytorialsi brali udział w operacjach wspierających administrację publiczną i społeczności lokalne. Aktywnie prowadzono planowe szkolenia oraz powołania ochotników w szeregi brygady.

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
ŚBOT

Rozwój 10. ŚBOT oraz formacji WOT  w 2022 r.

Działania promocyjne rekruterów 10. ŚBOT oraz Wojskowych Centrów Rekrutacji pozwoliły powołać do służby i przeszkolić blisko 540 ochotników. Obecnie świętokrzyska brygada WOT liczy ponad 1900 żołnierzy i pracowników. Proces rekrutacyjny nadal trwa. Pod koniec roku WOT przekroczyły liczebnością 36 tys. żołnierzy, w tym blisko 32 tys. ochotników oraz ponad 4 tys. żołnierzy zawodowych. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20 proc. formacji. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.

Szkolenie

Miniony rok obfitował w liczne szkolenia. W 10 ŚBOT zrealizowano 5 szkoleń podstawowych i wyrównawczych w trybie stacjonarnym oraz 3 w trybie weekendowym. Terytorialsi odbyli ponad 160 szkoleń rotacyjnych. Żołnierze w 2022 r. rozpoczęli specjalistyczny etap szkoleniowy.  W ramach specjalizacji brygada utworzyła grupę saperów, którzy na potrzeby szkoleniowe wysadzali most, czy tory kolejowe, które sami zbudowali. Utworzona została grupa medyczna specjalizująca się w medycynie pola walki. 10 ŚBOT zorganizowała jako pierwsza szkolenie dla motocyklistów w WOT. Brygada stała się habem szkoleniowym dla snajperów szkolonych w WOT.

Żołnierze 10 ŚBOT uczestniczyli w wielu kursach organizowanych przez Wojskowe Akademie i Szkołę Podoficerską „Sonda”. Kształcenie kadry oficerskiej w ramach kursu "Agrykola" odbywało się w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. Natomiast szkolenie dla kandydatów na pierwszy stopień podoficerski było prowadzone przez Szkołę Podoficerską „Sonda”.

Zarządzanie kryzysowe

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła wiele zmian w zakresie zarządzania kryzysowego. Jednym z uchwalonych przedsięwzięć jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygad OT zastąpił dotychczasowego szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i stał się doradcą wojewody w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

W tym roku przeprowadzono wiele szkoleń ze służbami z użyciem różnych scenariuszy wydarzeń. Jednym z wojewódzkich przedsięwzięć szkoleniowych z zarządzania kryzysowego było ćwiczenie pk. „Gołoborze” w trakcie którego przećwiczono współdziałanie Policji, Straży Pożarnej, PRM, Wojska Polskiego oraz służb cywilnych podległych wojewodzie. Podczas innego powiatowego ćwiczenia kryzysowego pk. "Zamek 22"  przećwiczono element ogólnopolskiego szkolenia "Przyjazna Energia-2022".

Operacje wspierające społeczności lokalne

We wrześniu 2022 r. minął rok od rozpoczęcia wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem operacji "Silne Wsparcie" było wzmocnienie odporności mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym. Od początku operacji do działania zostali skierowani żołnierze WOT. Z biegiem czasu, wraz ze wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń granicy, w działania wspierające zostali również zaangażowani żołnierze 10 ŚBOT. W kulminacyjnym momencie  granicę ochraniało blisko 2 tys. terytorialsów. Do wsparcia z powietrza zaangażowano Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye z Grup Rozpoznania Obrazowego. Operatorzy wykonali ponad 2300 godzin lotów.

Niezawodna Pomoc

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę społeczeństwo polskie otworzyło szeroko serca i granice dla uchodźców z Ukrainy. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach wydał decyzję o skierowaniu żołnierzy WOT do wsparcia działań samorządów, administracji publicznej i Straży Granicznej. W szczytowym momencie w operację zaangażowano maksymalnie około 1,5 tys. żołnierzy WOT oraz 70 jednostek sprzętu w ciągu doby. Świętokrzyscy terytorialsi wspierali proces rozlokowania uchodźców w naszym województwie oraz pomagali w transporcie medycznym dzieci ze schorzeniami onkologicznymi dodatkowo zakurzonymi SARS-COV 2.

Akcje HDK

Świętokrzyscy terytorialsi chętnie włączają się w akcje honorowego krwiodawstwa. Podczas ogólnopolskich pk. "Spokrewnieni służbą" oraz "Krwioobieg Terytorialsa" organizowali zbiórki krwi na terenach odpowiedzialności batalionów lekkiej piechoty w Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim. We wszystkich akcjach zbiorowych oraz indywidualnych podczas 697 donacji oddali ponad 310 litrów krwi i ich składników.

Tradycje

W natłoku obowiązków żołnierze 10 ŚBOT nie zapomnieli o podjętym zobowiązaniu w stosunku do naszych bohaterów i poprzedników - żołnierzy Armii Krajowej. Swoim zaangażowaniem, codzienną służbą i poświęceniem zapewniamy naszych kombatantów o tym, że ich marzenia i dążenia do wolnej, niepodległej i zjednoczonej Polski nie były mrzonkami. Terytorialsi odwiedzają kombatantów, głównie są to przedświąteczne oraz urodzinowe wizyty z przygotowanymi podarunkami. W ciągu całego roku żołnierze są w stałym kontakcie telefonicznym co pozwala pomagać kombatantom min. w transporcie do placówek medycznych.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej swój rozwój opiera na żołnierzach ochotnikach - mieszkańcach ziemi świętokrzyskiej, którzy wolny czas poświęcają na służbę lokalnej społeczności. Podnosząc swoje wyszkolenie i kwalifikacja podnoszą potencjał obronny naszego regionu. Jeśli chcesz dołączyć do świętokrzyskich terytorialsów - nie czekaj, najbliższe szkolenie podstawowe odbędzie się od 28 stycznia do12 lutego w ramach programu "Ferie z WOT".