Tarnobrzeg. Anielskie Kolędowanie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 21.12.2022 17:15

Kolędami i pastorałkami wyśpiewali nagrody. Akcja Katolicka podsumowała konkurs "Anielskie Kolędowanie".

Tarnobrzeg. Anielskie Kolędowanie Na laureatów czekały nagrody i dyplomy. Marta Woynarowska /Foto Gość

Wręczenie nagród odbyło się tak jak w poprzednich latach na placu Bartosza Głowackiego.

- Tradycyjnie, parę dni przed Bożym Narodzeniem, spotykamy się w sercu miasta, by podsumować i wręczyć nagrody laureatom Konkursu Kolęd "Anielskie Kolędowanie", organizowanego od szeregu lat przez oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego oraz Szkołę Podstawową nr 9 w Tarnobrzegu. W dwóch poprzednich latach odbył się on w formie online z uwagi na ograniczenia pandemiczne i mimo że zostały one zdjęte, postanowiliśmy pozostać przy tej formule, albowiem zauważyliśmy, iż angażuje ona całe rodziny. Dzieci i młodzież przygotowują i prezentują wybraną kolędę lub pastorałkę, zaś rodzice sięgają po smartfon lub kamerę, bo to oni najczęściej dokonują nagrania i przesyłają je - mówi Bożena Kapuściak, prezes Akcji Katolickiej parafii na osiedlu Dzików.

Na konkurs, który odbywał się w trzech kategoriach wiekowych - przedszkola, klasy I-IV i V-VIII szkół podstawowych, wpłynęły 32 nagrania. Jury wyłoniło laureatów i wyróżnionych. Pierwsze miejsce w grupie przedszkolnej wyśpiewała Izabela Olech z Przedszkola nr 4. W kategorii uczniów klas od I do IV pierwsze miejsce ex aequo zajęły Maria Grabka i Lena Kutyło. Kolejne zaś: Natalia Nieckarz, Maja Łącz, Gabriela Wdowiak, Maja Cieśla, Jakub Kałdon i Aleksandra Kasprzyk. W najstarszej grupie wiekowej najwyżej zostały ocenione interpretacje Emilii Łukawskiej i Aleksandra Szwarnowieckiego.

- Ocenialiśmy przede wszystkim śpiew, były bowiem bardzo profesjonalne nagrania, ale także o charakterze bardziej amatorskim, niemniej kryterium decydującym było samo wykonanie i znajomość kolęd czy pastorałek - zaznacza B. Kapuściak. - Celem konkursu jest bowiem kultywowanie tradycji śpiewania kolęd przez całe rodziny, bo to nasz polski, wiekowy zwyczaj. W moim rodzinnym domu po wieczerzy wigilijnej śpiewaliśmy kolędy aż do godziny 23.30, po czym udawaliśmy się do kościoła na Pasterkę. Tak było w wielu domach i warto, byśmy do tej tradycji powrócili, bo bez tradycji nie ma przyszłości.

By zwyczajowi wspólnego śpiewania kolęd stało się zadość, Zespół Ludowy Ocicanki wykonał kilka najpopularniejszych kolęd, które poprzedziły modlitwę poprowadzoną przez ks. prał. Jana Kaszewicza.

Nagrody i dyplomy wręczyli Ewa Lipińska-Mikrut, dyrektorka SP nr 9 oraz Wojciech Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Akcja Katolicka zadbała także, by laureaci konkursu oraz towarzyszący im rodzice i nauczyciele nie zmarzli, przygotowując gorący poczęstunek, czyli wigilijne przysmaki: barszcz czerwony, pierogi z grzybami i kapustą. Były także słodkości.

Patronat nad konkursem objął prezydent Tarnobrzega.