Tarnobrzeg. Biegali, pomagali i zwiedzali

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 11.11.2022 16:30

W parku dzikowskim odbył się tradycyjny już Bieg "Dzieci dla Niepodległej". Uczestnicy pokonali symboliczne 1918 metrów.

Tarnobrzeg. Biegali, pomagali i zwiedzali Bieg "Dzieci dla Niepodległej" w parku dzikowskim. Marta Woynarowska /Foto Gość

Na mecie na najmłodszych czekały okolicznościowe medale, wręczane m.in. przez prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka i wiceprzewodniczącą Rady Miasta Bożenę Kapuściak, a na wszystkich biegaczy ciepły posiłek - pyszna zupa, kiełbaski z grilla i aromatyczna herbata przygotowana przez Dzienny Dom "Senior+" w Tarnobrzegu.

Tradycją już stały biegi organizowane przez Stowarzyszenie "Domy Dziecka" w Skopaniu oraz Aktywne Podkarpacie, organizowane dla uczczenia i przypomnienia ważnych w historii Polski wydarzeń i świąt narodowych. W organizację biegu z okazji 11 listopada tym razem dołączył się Wolontariat Pracowniczy przy Zakładach Farmaceutycznych "Polpharma" w Nowej Dębie.

- Połączyliśmy nasze siły. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy bieg dla dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu, a dzisiaj dla szerszego ogółu w Tarnobrzegu. Przygotowaliśmy strefę wolontariuszy, gdzie czekają gry, zabawy, konkursy, ciepły posiłek, a wszystko w szczytnym celu pomocy w rehabilitacji Maksa. Leczenie chłopca może wesprzeć każdy, kto zechce - zaznacza Magdalena Maciejko z Wolontariatu Pracowniczego Polhparmy Nowa Dęba.

Na starcie biegu stanęło ponad 150 osób - dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy. Późnojesienna, ale ciepła i słoneczna aura zachęciła do wyjścia z domów i aktywności fizycznej, stąd frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Damian Szwagierczak, prezes Stowarzyszenia "Domy Dziecka" w Skopaniu, uprzedził więc, że medale zostaną wręczone tylko dzieciom. - Bardzo nas cieszy, że impreza przyciąga coraz więcej osób. Dzisiejsza frekwencja nas przerosła - mówił z zadowoleniem. - Apele, akademie są naturalnie ważną częścią obchodów świąt narodowych, ale my wychodzimy do dzieci z propozycją, by na sportowo świętować to, co jest w Polsce najcudowniejsze, czyli rocznice naznaczające nas kulturowo, mówiące o naszej tradycji, historii. Wiemy, że dzięki takim inicjatywom dzieci łatwiej zapamiętują daty, tak jak 11 listopada 1918 r. - stwierdził D. Szwagierczak.

Tegorocznemu biegowi towarzyszyła wspomniana akcja charytatywna. Obok siedziby Regionalnego Centrum Promocji "Natura 2000" Tarnobrzeska Dolina Wisły powstała strefa wolontariacka, gdzie czekały różne atrakcje. Było zatem koło fortuny, w której każdy los wygrywał, a najszczęśliwszym polem, przekornie, okazywał się "bankrut", można było również spróbować gry w bule, której uczyli jej znawcy z Tarnobrzeskiego Centrum Seniora. Natura 2000 zaś zapraszała do zwiedzania Muzeum Przyrodniczego, a po biegu i wzmocnieniu się ciepłym posiłkiem zabrała chętnych na spacer przyrodniczy szlakiem pomników przyrody w parku dzikowskim.

- Nasza ojczyzna to również nasza piękna przyroda - lasy, góry, jeziora, rzeki, a lokalnie - nasz wspaniały park dzikowski. Lasy, stare drzewa są naszym narodowym skarbem, dlatego w takim dniu jak Święto Niepodległości należy podkreślać ich wielką rolę w naszym życiu. A takich starych okazów, pamiętających nie tylko rok 1918, ale jeszcze odleglejsze czasy, w parku dzikowskim nie brakuje. I o nich chcemy dzisiaj opowiedzieć podczas spaceru - mówił Janusz Wepsięć z Centrum "Natura 2000".

To nie koniec dzisiejszego świętowania. Na godz. 17 zapraszają Muzeum - Zamek Tarnowskich, gdzie odbędzie się tradycyjne wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, oraz parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej na os. Sobów - w tamtejszym kościele z koncertem patriotycznym, podczas którego zabrzmią najpiękniejsze pieśni i piosenki z polskiego śpiewnika historycznego, wystąpią chór parafialny i schola.