120 lat Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 27.10.2022 06:25

Posiedzenie Rady Komisji Episkopatu ds. Kultury, koncert Nazara Tatsyshyna oraz otwarcie wystawy o sztuce pisania listów złożyły się na obchody 120. rocznicy utworzenia Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Koncert Nazara Tatsyshyna, solisty Filharmonii Lwowskiej i Opery Narodowej. Koncert Nazara Tatsyshyna, solisty Filharmonii Lwowskiej i Opery Narodowej.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

W zwieńczeniu jubileuszu Muzeum wzięli udział: bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, bp Michał Janocha z Warszawy, a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, bp Adam Wodarczyk z Katowic, bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej, bp Aleksander Jazłowiecki z Kijowa oraz kapłani i siostry zakonne. W spotkaniu uczestniczyli wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim, Starosta, Burmistrz, przedstawiciele różnych instytucji, muzeów, artyści i goście z całej Polski.

Po przywitaniu gości przez dyrektora ks. Andrzeja Rusaka, biskup Nitkiewicz podkreślił, że muzeum może istnieć dzięki ofiarności księży diecezjalnych oraz wiernych świeckich. Działalność muzeum wpisuje się w misję ewangelizacyjną Kościoła oraz troskę o dziedzictwo przodków. Podziękował jednocześnie swoim współpracownikom z muzeum, podkreślając, że pomimo skromnych pensji, bo na takie tylko stać diecezję, dokonują one rzeczy niezwykłych.

Bp Michał Janocha podkreślił, że Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu to jedno z najlepszych i najstarszych muzeów kościelnych w Polsce, które w swojej kolekcji może poszczycić się przedmiotami z czasów zarówno średniowiecza, jak i współczesności. – W dzisiejszym świecie, w którym kwestionowany jest Kościół i jego nauka, ewangelizacja poprzez sztukę nabiera szczególnego znaczenia, gdyż ludzie ciągle pozostają wrażliwi na piękno płynące ze spotkania ze sztuką religijną – zaznaczył.

W drugiej części spotkania, po koncercie Nazara Tatsyshyna, solisty Filharmonii Lwowskiej i Opery Narodowej, otwarto wystawę dotyczącą dawnej sztuki pisania listów pt. "Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką". Po wystawie zgromadzonych gości oprowadziła kustosz muzeum Urszula Stępień, która przedstawiła zebrane eksponaty, pochodzące ze zbiorów m.in. Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu, Dworu w Śmiłowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Po nowej wystawie zgromadzonych gości oprowadziła kustosz muzeum, Urszula Stępień.   Po nowej wystawie zgromadzonych gości oprowadziła kustosz muzeum, Urszula Stępień.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Wśród zgromadzonych eksponatów można podziwiać m.in. listy królewskie Zygmunta Augusta, Jana III Sobieskiego, a także listy Henryka Sienkiewicza, Deotymy, Elizy Orzeszkowej i Jana Matejki. Zgromadzonym listom towarzyszą przedmioty związane z pisaniem: orle pióro Józefa Piłsudskiego, gęsie pióro cesarza Franciszka Józefa, kałamarz grawitacyjny abp Zygmunta Szczęsnego oraz pióro Stanisława Wyspiańskiego zamknięte w szklanej rurce.

Wystawę można oglądać do września przyszłego roku.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu zostało powołane do istnienia w 1902 roku i mieści się w gotyckim Domu Długosza.