Doroczne święto sandomierskiej katedry

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 22.10.2022 20:55

W rocznicę poświęcenia bazyliki katedralnej w Sandomierzu modlono się w intencji całej diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali prałaci i kanonicy kapituły katedralnej na czele z jej dziekanem ks. prałatem Janem Biedroniem.

Doroczne święto sandomierskiej katedry

Biskup Nitkiewicz powiedział na początku liturgii, że święto bazyliki katedralnej jest wyrazem jedności budowanej wokół Chrystusa przez biskupa, kapłanów i wiernych Kościoła sandomierskiego. Szczególną rolę odgrywa tu kapituła katedralna, sprawująca pieczę na świątynią, która stanowi serce diecezji.

Podczas kazania, dziekan kapituły ks. prał. Jan Biedroń przypomniał historię katedry, która swoje piękno materialne i duchowe zawdzięcza trosce duchowieństwa  i świeckich oraz geniuszowi artystów. Powiedział, że w dziejach bazyliki katedralnej nie brakowało wybitnych postaci, w tym świętych i błogosławionych. Oni byli żywym Kościołem, który gromadził  się tutaj na Eucharystii i wychodził z niej do świata, aby głosić Dobrą Nowinę. Również każdy z nas jest cegiełką w Chrystusowym Kościele, który objawia się w Kościele lokalnym kierowanym przez biskupa. Może to być powodem do dumy, ale wiąże się jednocześnie z odpowiedzialnością za duchowe i materialne dziedzictwo.

Po kazaniu odbyła się instalacja nowych prałatów i kanoników gremialnych. Złożyli oni wyznanie wiary i przysięgę wierności Biskupowie Ordynariuszowi. Następnie dziekan kapituły wskazał prałatom i kanonikom ich miejsca w chórze kapitulnym.

Decyzją Biskupa Sandomierskiego, ks. prał. Józef Szczepański, ekonom diecezjalny został mianowany prałatem scholastykiem, ks. prał. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej otrzymał godność prałata kustosza, natomiast proboszcz katedry ks. kan. Jacek Marchewka i oficjał sądu biskupiego ks. kan. Michał Grochowina zostali kanonikami gremialnymi.

Przed Eucharystią, w Sali Papieskiej Instytutu Teologicznego odbyła się sesja członków Kapituły Katedralnej. Tematem dyskusji były plany dalszej renowacji i promocji bazyliki katedralnej.

Istnienie sandomierskiej kapituły, wówczas jeszcze kolegiackiej, datuje się, co najmniej na rok 1191. Od 1818 r. jest ona Kapitułą katedralną. Działania kapituły wyznacza statut. W skład kapituły wchodzi 4 prałatów, 8 kanoników gremialnych oraz kanonicy honorowi. Kanonicy mają prawo do noszenia stroju chórowego w kolorze fioletowym oraz dystynktorium z białym orłem w koronie oraz wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny.