Odsłonięcie tablicy przed Elektrownią Połaniec

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 06.10.2022 08:40

Przed Elektrownią Połaniec odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą powstanie "Solidarności" w Elektrowni Połaniec. Inicjatorem powstania pamiątkowego obelisku i tablicy przed wejściem do Elektrowni była Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Elektrowni Połaniec i Spółek.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. Mariusz Piotrowski. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Mariusz Piotrowski.
Elektrownia Połaniec

Ta tablica jest symbolem, który pomoże nam uczcić ten godny podziwu i najwyższego szacunku zryw robotników i kadry Elektrowni, który miał miejsce 42 lata temu i zaowocował powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Elektrowni Połaniec. Treść zamieszczona na tablicy "Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem" (Jan Paweł II, 1987) jest również wyzwaniem dla pracodawców jak i pracowników do ciągłej poprawy i doskonalenia się. Jest z nami wyjątkowa osoba, bohater tamtych czasów pan Mieczysław Pawlak, Członek Komitetu Założycielskiego i Członek Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność", który 23 października 1980 r. wraz z kilkunastu osobową grupą pracowników współuczestniczył w tworzeniu Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność". W lipcu 1981 r. Związek zrzeszał już 75% załogi Elektrowni. Do chwili obecnej pracują w Elektrowni Połaniec pracownicy, którzy od początku powstania byli i są członkami związku. Niestety wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego przerwało działalność związku Zawodowego "Solidarność". Rozpoczęły się represje działaczy związkowych w postaci przesłuchań, rewizji domowych, internowania z wymuszeniem udania się na emigrację. Determinacja i zaangażowanie ówczesnych członków „Solidarności” w ruch związkowy w walce o godność i prawa pracowników oraz poprawę warunków pracy są kontynuowane w "Solidarności" w Elektrowni Połaniec i Spółkach do dziś. Dlatego dziś mamy znakomitą okazję aby wspomnieć o polonizacji Elektrowni Połaniec, o którą "Solidarność" zabiegała, która poprawiła bezpieczeństwo Elektrowni,  jak i przyczyniła się do poprawy warunków pracy i dała stabilizację pracy pracownikom. Za ten z sukcesem przeprowadzony proces składam na ręce pani Minister Anny Krupki oraz Zarządu Enei Elektrowni Połaniec podziękowania dla polskiego Rządu - mówiła Joanna Dróżdż, Przewodnicząca MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Elektrowni Połaniec i Spółek.

Uroczystość rozpoczęto od symbolicznego odsłonięcia tablicy i poświęcenia przez dziekana dekanatu Połaniec ks. Mariusza Piotrowskiego oraz przecięcia wstęgi. W dalszej kolejności miały miejsce przemówienia zaproszonych gości. Serdeczne gratulacje i słowa uznania przekazała sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł ziemi świętokrzyskiej Anna Krupka.

- Dzisiejsza uroczystość, ten wyjątkowy pomnik, który tutaj pozostawiamy ku pamięci następnych pokoleń, to przede wszystkim powód do dumy, a także dobry moment na podsumowanie ogromnej pracy NSZZ "Solidarność", którą wykonała z myślą o lepszej przyszłości nie tylko pracowników tego zakładu, a także dla społeczności naszego województwa. Dziękując za tę dobrą współpracę, gratuluję tej pięknej inicjatywy, tego ważnego wydarzenia, którego miałam zaszczyt być częścią - mówiła Anna Krupka.

Inicjatywę powstania obelisku i pamiątkowej tablicy, mocno wspierał Zarząd Enei Elektrowni Połaniec.

- Jesteśmy dumni z faktu, że pracownicy Elektrowni Połaniec mieli swój wkład w budowaniu idei Solidarności. To wyjątkowy moment, ponieważ upamiętniamy ich historię w walce o wolną Polskę. Podziękowania kierujemy dzisiaj zarówno bohaterom sprzed 42 lat, jak i tym, którzy przez 42 lata wartości Solidarności nieśli i niosą dalej. Dziś naszym obowiązkiem jest ochrona dziedzictwa "Solidarności" - upamiętnienie historycznych wydarzeń, które zmieniły bieg historii, przekazywanie kolejnym pokoleniom pałeczki tej szlachetnej pamięci, bo pamięć jest fundamentem każdej wspólnoty narodowej - mówiła Agnieszka Wojdan, prezes zarządu Enei Elektrowni Połaniec.

Na koniec uroczystości, w geście uhonorowania, zgromadzeni goście złożyli kwiaty przed odsłoniętą tablicą.