110 lat LO w Nisku

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 14.09.2022 11:47

Wystawa "Lekcja o wolności", którą do 18 października można oglądać w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji, rozpoczęła świętowanie jubileuszu 110-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku.

110 lat LO w Nisku Pierwsza siedziba niżańskiego gimnazjum. Andrzej Capiga /Foto Gość

Na wystawie, którą wspólnie z liceum zorganizowało Stowarzyszenie "Niżańskie Centrum Rozwoju" oraz NCHiT, a która mieści się w pierwszej siedzibie niżańskiego gimnazjum, zgromadzono liczne archiwalne zdjęcia pokazujące życie szkoły, szkolne legitymacje, świadectwa, mundurki, torby, pióra, kałamarze, piórniki, ławki, a nawet sztandar pierwszej harcerskiej drużyny.

110 lat LO w Nisku

Historia LO im. S. Czarnieckiego w Nisku sięga roku 1912. Wówczas to Towarzystwo Gimnazjalne, skupiające urzędników, sędziów, nauczycieli, mieszczan, a nawet chłopów, powołało do życia Prywatne Gimnazjum Realne. Inicjatywę poparł ówczesny właściciel niżańskich dóbr hr. Rudolf Resseguier, który na potrzeby powstającej szkoły przeznaczył jeden z przypałacowych budynków (dziś mieści się w nim NCHiT). Jej pierwszym patronem był św. Kazimierz.

110 lat LO w Nisku

Jednym z pierwszych absolwentów gimnazjum był Stanisław Bąk, późniejszy profesor Uniwersytetu Wrocławskiego.

110 lat LO w Nisku

"Szkołę tworzono w małym środowisku, bo Nisko liczyło wtedy ok. 3 tys. mieszkańców. Zwyciężyła jednak wola i energia. (...) Inicjatorem Towarzystwa i jego przewodniczącym był radca sądowy Michał Fornalski. W utworzenie szkoły wkładał całą duszę. Ciągle zachodził do szkoły, choćby na podwórze, konferował z nauczycielami, przypatrywał się naszym zajęciom, zabawom na przerwach, interesował się postępami i osiągnięciami poszczególnych klas, a nawet uczniów" - czytamy we wspomnieniach ze szkolnych lat.

110 lat LO w Nisku

W 1920 r. w Prywatnym Gimnazjum Realnym w Nisku odbył się pierwszy egzamin dojrzałości. Uczniowie starszych klas - siódmych i ósmych - w pełnym składzie, jako ochotnicy, walczyli z bolszewikami. W walkach zginął Marian Zaremba. Inny z uczniów - Stefan Kościółek - poległ w obronie Lwowa. Dwa lata później szkołę upaństwowiono i zmieniono jej nazwę na Państwowe Gimnazjum w Nisku. Kolejną ważną datą w historii niżańskiego ogólniaka był rok 1938. Wtedy to, decyzją Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, szkoła została poszerzona o liceum o profilu humanistycznym i matematyczno-fizycznym (od 1935 r. jej patronem jest Stefan Czarniecki).

110 lat LO w Nisku

Szybki rozwój szkoły przerwał wybuch II wojny światowej. Jej pomieszczenia okupanci zamienili na zbożowy spichlerz, co sprawiło, że szkolny sprzęt i naukowe pomoce uległy w całości zniszczeniu. Po wojnie, w 1947 r., liceum i gimnazjum połączono, tworząc czteroletnie liceum.

110 lat LO w Nisku

W 1962 r., z okazji 50-lecia Gimnazjum i Liceum im. S. Czarnieckiego w Nisku, odbył się pierwszy zjazd absolwentów. Wówczas też na pierwszej siedzibie szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę.

Kulminacja jubileuszu przypadnie 24 września, na kiedy zaplanowano zjazd absolwentów, Mszę św. oraz koncert.