Tarnobrzeg. Już ponad 80 obrazów

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 31.07.2022 10:27

Na Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu podsumowano VIII Sympozjum Artystyczne im. Mariana Ruzamskiego, najwybitniejszego malarza pochodzącego z tego miasta.

Uczestnicy sympozjum podczas wernisażu. Uczestnicy sympozjum podczas wernisażu.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Sympozjum trwało dziewięć dni, a jego uczestnikami było dziesięciu artystów, którzy pozostawili po sobie dziesięć obrazów, które wzbogacą kolekcję Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Tarnobrzeg. Już ponad 80 obrazów

Na pomysł organizacji sympozjum osiem lat temu wpadł Tadeusz Zych, dyrektor tego muzeum.

Tarnobrzeg. Już ponad 80 obrazów

- Obecność uznanych artystów świadczy, że pomysł był trafiony. Sam pomysł zaś nawiązuje do tego, co jest chlubą muzeum, czyli słynnej Kolekcji Dzikowskiej - zbioru obrazów malarzy polskich i europejskich, między innymi dzieł Juliusza i Wojciecha Kossaków, Kazimierza Pochwalskiego. Teodora Axentowicza czy Gregorio Fidanzy. Postanowiłem do tej kolekcjonerskiej tradycji nawiązać i stworzyć nową kolekcję dzikowską - wyjaśnił dyrektor.

Tarnobrzeg. Już ponad 80 obrazów

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega nie stać na razie na kupno dzieł znanych artystów, stąd formuła sympozjum, po którym jego uczestnicy efekty swojej pracy przeznaczają na rzecz muzeum. W ten sposób udało się już  ponad zgromadzić 80 prac uznanych polskich, ale także zagranicznych artystów.

Tarnobrzeg. Już ponad 80 obrazów

W  VIII Sympozjum Artystycznym im. Mariana Ruzamskiego wzięli udział: Marek Sak - komisarz, Ula Dzwonik, Andrzej Fogtt, Łukasz Jankowicz, Janusz Karbowniczek, Maciej Majewski, Waldemar Marszałek, Tomasz Musiał, Katarzyna Seyfried i Katarzyna Szydłowska.

Każda z tych osób otrzymała świadectwo uczestnictwa w sympozjum oraz pokrótce opisała swoje dzieło.

Tarnobrzeg. Już ponad 80 obrazów

Jedną z jego uczestniczek była Ula Dzwonik ze Zduńskiej Woli. - Obraz „Moja Twoja Nasza”  bardzo dobrze reprezentuje moją twórczość, która porusza wielowątkowy i skomplikowany świat międzyludzkich relacji. Wykonany został w technice akrylowej na papierze. Zależy mi też bardzo, by każdy oglądający  w indywidualny sposób spotkał się z obrazem - powiedziała.