Chrobry na Jarmarku Jagiellońskim

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 10.07.2022 11:05

W Sandomierzu, na Rynku Starego Miasta, odbywa się doroczny Jarmark Jagielloński.

Chrobry na Jarmarku Jagiellońskim Widowisko historyczne "Książę Bolesław Chrobry w Sandomierzu w rocznicę bitwy pod Cedynią 972 roku". Marta Woynarowska /Foto Gość

Na Rynku Starego Miasta swoje kramy rozłożyło pięćdziesięciu rękodzielników, artystów, twórców ludowych, producentów tradycyjnej żywności, oferując m.in. rzemiosło artystyczne, sztukę ludową, regionalne słodkości, pieczywo, sery, miody, zioła i przyprawy lecznicze, a także wina wytwarzane w lokalnych winnicach.

- Przedstawiamy wyroby ośmiu winnic leżących na Sandomierskim Szlaku Winiarskim. Od lat uczestniczymy w Jarmarku Jagiellońskim, podobnie jak w innych tego typu wydarzeniach, odbywających się w regionie i nie tylko. Nasze wina cieszą się dużą popularnością, charakteryzują się bogatym aromatem i wybornym smakiem - zachwalał produkcje lokalnych winnic Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Przyprawy, zioła i mieszanki ziołowe na każdą dolegliwość oferowała natomiast Zielarnia Jurajska.

- Przyjechaliśmy z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przywożąc mieszanki ziołowe na wszelkie bolączki. W ich skład wchodzą różne rośliny lecznicze, wzajemnie uzupełniające swoje działanie. Mają specyficzne i nieco humorystyczne nazwy, np. mieszkanka na nadkwasotę to "Czar teściowej", relaksująca na wieczór - "Sen nocy letniej", wzmacniająca męską moc - "Rycerski korzeń", a dla pań - "Miłosny kociołek" - z uśmiechem wymieniła niektóre tylko nazwy specyfików Agnieszka Książyńska z Zielarni Jurajskiej, która przyjechała do Sandomierza z Krzysztofem Bordą, współwłaścicielem firmy.

Jak dodała, w jarmarku biorą udział po raz pierwszy, ale do Sandomierza zawitali kolejny raz.

- Przyjeżdżamy tu bardzo często, ponieważ bardzo lubimy to miasto, mamy tutaj wielu znajomych. I zawsze z ogromną przyjemnością pojawiamy się w Sandomierzu - zaznaczyła A. Książyńska.

Pierwszego dnia jarmarku odbył się turniej rycerski, który poprzedziło widowisko historyczne "Książę Bolesław Chrobry w Sandomierzu w rocznicę bitwy pod Cedynią 972 roku" rozpoczęte uroczystym wjazdem do miasta przyszłego pierwszego króla Polski i jego żony, księżniczki Ody z synem Mieszkiem. Książęcej parze towarzyszyła drużyna wojów.

Widzowie mieli okazję obejrzeć pokazy walk pieszych drużyny książęcej, musztrę tarczowników, a także poznać obyczaje panujące na dworze pierwszych Piastów. Natomiast na placu Jana Pawła II, u stóp skarpy, odbyły się popisy konnej książęcej drużyny pancernej. Wojowie zademonstrowali musztrę bojową, władanie włócznią, mieczem oraz toporem.
W ramach bloku imprez towarzyszących jarmarkowi w sobotnie przedpołudnie Sandomierskie Centrum Kultury przygotowało spacer fotograficzny "Turysta w swoim mieście" z udziałem Marcina Pawlukiewicza, fotografa i twórcy wizualnego.

Późnym popołudniem natomiast w salach ratuszowych została otwarta wystawa ludowego artysty, poety, gawędziarza z Trześni - Jana Puka, na której zostały zaprezentowane jego drewniane rzeźby, w tym słynne unikatowe ruchome zabawki ludowe.

Sobotni blok imprez zakończył koncert zespołu kameralnego Contradanza ze Stalowej Woli, który odbył się na placu Poniatowskiego, obok budynku sandomierskiego magistratu.