Rzeszów. Cyganianki nagrodzone

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 06.07.2022 11:17

Podczas uroczystej gali Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego Zespół Ludowy "Cyganianki" odebrał Znak Kultury.

Rzeszów. Cyganianki nagrodzone Zespół Ludowy "Cyganianki" odebrał Znak Kultury podczas gali wręczenia Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego. Archiwum ZL "Cyganianki"

Wśród twórców i animatorów kultury z Podkarpacia, którzy zostali uhonorowani za całokształt działalności i szczególne osiągnięcia, był również zespół z Cygan, obchodzący w tym roku 25-lecie. Nagroda Znak Kultury jest docenieniem wkładu jego członkiń w ratowanie, kultywowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom kultury i tradycji Lasowiaków.

Jak przyznała kierowniczka Cyganianek Halina Ordon, wyróżnienie jest dla nich dużym zaszczytem i satysfakcją, że ich praca na rzecz propagowania lasowiackiego dziedzictwa została dostrzeżona. - Bardzo cieszy nas nagroda tak znacząca jak Znak Kultury. Cieszy zaś tym bardziej że Sejmik i marszałek województwa podkarpackiego docenili 25 lat naszych starań, by ocalić kulturę Lasowiaków, a jednocześnie czynić ją wciąż żywą. Nasza miejscowość leżała w samym sercu dawnej Puszczy Sandomierskiej, czyli regionu zamieszkanego przez Lasowiaków - mówi szefowa Cyganianek i Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.

Na ten rys działalności wszystkich nagrodzonych, w tym również zespołu z Cygan, zwróciła uwagę Ewa Draus, wicemarszałek podkarpacki. - To dzięki wam kultura i nasze dziedzictwo, pozostawione przez naszych przodków, nie jest przeszłością, lecz teraźniejszością i przyszłością. Dzięki temu, że potraficie znaleźć odpowiednie formy, które angażują innych ludzi, wszyscy możemy być dumni z Podkarpacia, z jego kultury i jej wysokiej pozycji. To państwo są ambasadorami naszego regionu, tworząc jego piękno i bogactwo artystyczne - mówiła do nagrodzonych, zgromadzonych na gali, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Wręczenie nagród marszałkowskich w dziedzinie kultury odbyło się już po raz 24. Od 1999 r., kiedy odbyła się pierwsza edycja, nagrodzonych zostało ponad pół tysiąca przedstawicieli świata kultury i sztuki, w tym także kultury ludowej - wśród uhonorowanych jest wiele zespołów pieśni i tańca ludowego oraz kapel ludowych.

Galę zakończył występ jednego z tegorocznych laureatów nagrody - Bohema Trio z Woli Żyrakowskiej. Warto wspomnieć, że zespół już wcześniej był nagradzany, m.in. z okazji jubileuszu 20-lecia działalności otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz statuetkę Kryształowy Liść Dębu.