Twórczość wyjątkowych osób

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 22.06.2022 19:04

Do Baranowa Sandomierskiego zawitała wystawa "Pomalować świat", prezentująca twórczość uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

Twórczość wyjątkowych osób - Malarstwo to moja wielka pasja - wyznaje Jarosław Różycki. Marta Woynarowska /Foto Gość

Plenerowa ekspozycja wpisuje się w program Podkarpackiego Festiwalu Osób Niezwykłych, zorganizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, została przygotowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej "MOST".

- Nasza instytucja od wielu lat wspiera różnego rodzaju aktywność warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej, m.in. w ramach realizacji projektu "Razem piękniej". Zapraszaliśmy do Rzeszowa grupy z tych instytucji z prezentacjami teatralnymi. W tym roku uznaliśmy, że warto spróbować poszerzyć tę formułę o pokazanie twórczości uczestników warsztatów na terenie całego województwa. Chcieliśmy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, zwłaszcza osób niemających na co dzień styczności z niepełnosprawnymi, by mogły obejrzeć, jakie cuda powstają w zaciszach pracowni. Obok wystawy, która odwiedziła już kilka miejscowości, gdzie działają warsztaty terapii zajęciowej, a następne czekają już w kolejce, 9 i 10 września w Rzeszowie odbędzie się koncert galowy. Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - powiedział Damian Drąg, dyrektor WDK w Rzeszowie.

Prezentacji wystawy w poszczególnych miastach towarzyszą kiermasze z pracami uczestników miejscowych warsztatów lub spotkania integracyjne, tak jak to miało miejsce w Baranowie Sandomierskim. W oranżerii zespołu zamkowo-parkowego i wokół niej przy specjałach przygotowanych w pracowni dnia codziennego baranowskich WTZ spotkali się podopieczni placówki oraz licznie zaproszeni goście, na czele ze starostą tarnobrzeskim Jerzym Sudołem i burmistrzem Baranowa Sandomierskiego Markiem Mazurem.

Dla uczestników możliwość pokazania swoich prac była sporym przeżyciem. Pan Jarosław, uczęszczający obecnie do pracowni plastycznej, z dumą prezentował swoje obrazy - pejzaż i swoistą wariację na temat portretu Marylin Monroe Andy’ego Warhola.

- Ze wszystkich pracowni plastyczna odpowiada mi najbardziej, a to dlatego, że uwielbiam malować. Najchętniej stosuję techniki wodne - akwarelę oraz malarstwo na szkle - wyznał Jarosław Różycki.

Joanna Kmuk tym razem prezentowała wazy i misy wykonane w pracowni ceramicznej.

- Jestem w niej od dwóch lat i bardzo ją sobie chwalę, mimo iż wykonywane przez nas wyroby są niezmiernie pracochłonne, wymagające cierpliwości i staranności. Dzisiaj można zobaczyć m.in. moje wazy wykonane z małych glinianych kuleczek, połączonych ze sobą. Efekty są niesamowite - podkreśliła z dumą pani Joanna.

Przemysław Śpiewak natomiast pochwalił się haftami krzyżykowymi oraz biżuterią, które w wykonaniu mężczyzn należą raczej do rzadkości. - Wiem, że to takie nietypowe, ale zwyczajnie lubię pracę z igłą i nitką - stwierdził z uśmiechem pan Przemysław.

Wystawa prezentowana jest w pięknej scenerii parku zamku baranowskiego, gdzie zawitała na dwa tygodnie.

- Na każdej planszy przedstawione są prace powstałe w innych warsztatach na Podkarpaciu. Dodatkowo przygotowaliśmy wystawę wszystkich pracowni działających w naszej placówce. Dla uczestników ważne jest, że ich prace się podobają, budzą zainteresowanie, a nierzadko również podziw, czują się przez to dowartościowani - podkreśliła Magdalena Durda, kierownik WTZ w Baranowie Sandomierskim.