Folklor w dziecięcej odsłonie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 20.06.2022 15:20

W Baranowie Sandomierskim odbył się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej "Dziecko w Folklorze".

Folklor w dziecięcej odsłonie Zespół "Biedronki z Ochronki" z Publicznego Przedszkola w Ropczycach. Marta Woynarowska /Foto Gość

Przez dwa dni trwały przesłuchania prezentacji festiwalowych przygotowanych przez zespoły i solistów, które w tym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie odbyły się w normalnej formie.

- Cieszymy się bardzo, że wreszcie możemy spotkać się i obejrzeć występy uczestników na żywo, W ubiegłym roku festiwal odbywał się w formie hybrydowej, a w 2020 w ogóle został odwołany. Teraz ponownie mogliśmy gościć młodych artystów z całej Polski. Do Baranowa przyjechało ponad 350 uczestników, którzy swoje programy prezentowali na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim oceniane przez jury, w niedzielę na scenie plenerowej odbywały się występy folklorystyczne, a dopełnieniem festiwalu był koncert tegorocznej "gwiazdy", czyli zespołu Turnioki, grającego muzykę, będącą połączeniem góralskiego folku z rockiem. W sobotę zaś na stadionie lekkoatletycznym zorganizowaliśmy kino plenerowe. Wyświetlony został film animowany "W głowie się nie mieści" - informował Mirosław Smykla, dyrektor MGOK w Baranowie Sandomierskim.

W ciągu dwudniowych przesłuchań jury w składzie prof. dr hab. Jan Adamowski - językoznawca, folklorysta, badacz kultury regionalnej z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, dr Jolanta Dragan - etnografka, muzyk z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i dr Kinga Strycharz-Bogacz - etnomuzykolożka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obejrzeli 47 prezentacji w wykonaniu solistów oraz zespołów.

- Oceniamy przede wszystkim element transmisji tradycji do współczesności, który z pewnością jest najważniejszy w sensie merytorycznym ale naturalnie należy również dostrzec elementy estetyczne, czyli sposób, kulturę wykonania. W tym przypadku dla mnie, badacza szukającego autentyczności, której trudno dzisiaj znaleźć, rodzi się pewien problem. W przypadku prezentacji festiwalowych mamy do czynienia z pewnym dostosowaniem do wymogów sceny. Naturalnie biorę to pod uwagę, niemniej zawsze szukam jakiś elementów autentyczności - mówił prof. Jan Adamowski.

Jednymi z pierwszych zespołów, które wystąpiły były Zespół Regionalny Ciardasie i Małe Ciardasie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz soliści śpiewacy tych zespołów, którzy przyjechali z Czarnej Góry i zaprezentowali folklor spiski odmiany jurgowskiej. Przedstawiciele Spisza gościli na festiwalu w Baranowie już kilkukrotnie, zdobywając pierwsze miejsca. O przygotowanym przez nich programie mówił kierownik zespołów Marian Kikla.

I Ciardasie kolejny raz wyjechali z główną nagrodą w kategorii zespołów obrzędowych, zdobywając pierwsze miejsce, zaś Małym Ciardasiom jury przyznało trzecią lokatę.

Wśród kapel pierwszą nagrodę otrzymała Kapela "Jedlicka" z Piwnicznej Zdrój, zaś grup śpiewaczych - Zespół Wokalny "Ożarowianeczki" z Ożarowa (powiat wieluński). Pierwszymi miejscami w kategorii solistów śpiewaków jury nagrodziło ex aequo Milenę Jargieło i Katarzynę Rączkę z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, a spośród solistów instrumentalistów Przemysława Dyndałę z Majdanu Sienawskiego. Pełna lista laureatów tegorocznej edycji zamieszczona jest na stronie MGOK w Baranowie Sandomierskim (TUTAJ)

Festiwal "Dziecko w Folklorze" zapoczątkowała przed 30 laty Alina Szymczyk i jest to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce.