Błogosławieni pokój czyniący

ks. Grzegorz Słodkowski

|

Gość Sandomierski 21/2022

publikacja 26.05.2022 00:00

Uczczono pamięć bohaterów ziemi klimontowskiej, żołnierzy Pierwszej Brygady Legionów Polskich, którą dowodził Józef Piłsudski.

Obchody 107. rocznicy bitwy pod Konarami. Obchody 107. rocznicy bitwy pod Konarami.
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Główne uroczystości rozpoczęły się od montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy pod Konarami w Konarach. Następnie została odprawiona Msza św. polowa, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Mówił o potrzebie modlitwy o pokój i współpracy w tej dziedzinie z Bogiem. – Wobec rosyjskiego najazdu na Ukrainę i realnej groźby ataku na kolejne kraje, modlimy się gorąco o pokój. Jesteśmy solidarni z Ukraińcami, którzy drżą o swoje życie pośród huku bomb, doświadczają wszelkiego rodzaju niedostatku oraz tułaczki. Może nawet nie zastanawiamy się zbytnio, co oznacza dla nas słowo pokój. Dobrze jednak wiemy, że działania zbrojne, w których uczestniczyli żołnierze Pierwszej Brygady Legionów, wpisywały się w dążenia niepodległościowe Polaków. Chodziło więc w sumie o pokój zgodny z zasadami sprawiedliwości. Sytuacja ukształtowana w wyniku rozbiorów Rzeczpospolitej, z pewnością nie gwarantowała takiego pokoju. Wielu żołnierzy znalazło na tych polach wieczny pokój i oczekuje na dzień zmartwychwstania – mówił hierarcha. Jak podkreślił, pokój potrzebny jest także w rodzinach, w życiu społecznym, w Kościele. – Punktem wyjścia musi być jednak zawsze ludzkie serce, bo jeśli nie ma w nim pokoju, człowiek pozostanie nieszczęśliwy, pełen wewnętrznych sprzeczności, które będą nim targały bez końca. Aby budować pokój wokół siebie, trzeba mieć go najpierw w sobie, a taki pokój może dać tylko Bóg. On zaprasza nas do współpracy. „Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni będą nazwani Synami Bożymi”. Nie można zadawalać się „świętym spokojem”, lecz należy myśleć i postępować w taki sposób, aby pokój pochodzący z nieba, mógł zapanować na ziemi. Trzeba się temu poświęcić, o to zabiegać, usuwać przeszkody, wygaszać ogniska napięć i konfliktów – powiedział biskup. Po Eucharystii odśpiewano hymn państwowy, a następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy obelisku, a Chorągiew Rycerstwa Ziemi Staszowskiej oddała salwę honorową na część bohaterów bitwy. Odbył się także koncert melodii legionowych w wykonaniu Marszałkowskiej Orkiestry Dętej Województwa Świętokrzyskiego. Po części oficjalnej w remizie OSP Konary był posiłek, integracyjna Majówka Konarska. Wyruszył też Rajd Strażacki Szlakiem Bitwy pod Konarami. Bitwa pod Konarami stoczona została podczas I wojny światowej w dniach 16–23 maja 1915 roku pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi. W skład sił austro-węgierskich wchodziła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem brygadiera Józefa Piłsudskiego. Boje konarskie były częścią większej operacji znanej jako bitwa pod Opatowem i Klimontowem.