Święty Krzyż. Folklorystyczny Jarmark Świętokrzyski

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 22.05.2022 14:05

Msza św. polowa, muzyczna rywalizacja "górali świętokrzyskich" z regionalnym zespołem z Kaszub oraz prezentacja folkloru, rzemiosła artystycznego i kuchni regionalnej gmin powiatu kieleckiego złożyły się na program jubileuszowego XV Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbył się na Świętym Krzyżu.

Msza Święta na błoniach świętokrzyskich. Msza Święta na błoniach świętokrzyskich.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej polowej sprawowanej na błoniach świętokrzyskiego klasztoru. Przewodniczył  jej o. Marian Puchała OMI, superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. W kazaniu podkreślił wielką rolę chrześcijaństwa i Kościoła dla rozwoju regionu i Polski oraz ogromne znaczenie kultury i sztuki w dziele ewangelizacji.

– Jako stróże relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którą opiekujemy się przez ostatnie 100 lat, cieszymy się, że po dwuletniej przerwie na błonia powraca jarmark świętokrzyski. Dzięki staraniom starostwa kieleckiego i okolicznych gmin radujemy się z obecności artystów ludowych, muzyków, śpiewaków, tancerzy, twórców kultury. Kultura jest wyrazem naszej wiary, dziełem rąk i umysłów waszych, dziełem waszego talentu i wyobraźni. Wiara wyraża się w waszych dziełach, wiara potrzebuje kultury i sztuki, architektury, muzyki, literatury, kultury duchowej i materialnej – mówił.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania mogli wysłuchać regionalnej muzyki. Na scenie ustawionej na błoniach w ramach muzycznej rywalizacji wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca "Żeromszczyzna" z gminy Masłów i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" z Kartuz.

Na Świętym Krzyżu pojawiły się także stoiska 19 gmin powiatu kieleckiego, które zaprezentowały wyroby ludowe, rękodzieło, malarstwo oraz regionalne potrawy i publikacje turystyczne.

Oprócz występów zespołu "Żeromszczyzna" i "Kaszubi" w trakcie wydarzenia można było zobaczyć także dziecięce zespoły z Kaszub i gminy Górno, kapele z Ciekot i z Kaszub oraz animacje Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie i farmę osiołków Gospodarstwa Agroturystycznego "Osiołkowo". Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jarmarku były słowa: "Folklor łączy pokolenia i regiony Kaszub i świętokrzyskiego".

Organizatorami XV Jarmarku Świętokrzyskiego są Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.