Poświęcenie sztandaru opatowskiego technikum

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 12.05.2022 17:00

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęcił sztandar Niepublicznego Technikum Zawodowego im. gen. Władysława Andersa w Opatowie.

Poświęcenia sztandaru dokonał bp Nitkiewicz. Poświęcenia sztandaru dokonał bp Nitkiewicz.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Uroczystość rozpoczęła Msza św. sprawowana w opatowskiej kolegiacie pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, wespół z proboszczem i ojcem gwardianem Bernardynów. We wspólnej modlitwie uczestniczyła społeczność szkoły na czele z panią dyrektor Joanna Młynarską, przedstawiciele władz, służb mundurowych oraz młodzież i rodzice.

W homilii bp Nitkiewicz mówił o Chrystusowym przykazaniu miłości, wyrażającym się w bezinteresownej służbie drugiemu człowiekowi. Nawiązując do osoby generała Andersa, którego imię nosi szkoła, wspomniał o zbliżającej się rocznicy bitwy pod Monte Cassino oraz o swoich związkach z tym szczególnym miejscem. Powiedział, że ofiara walczących tam żołnierzy jest przykładem najszczytniejszej służby Ojczyźnie i zachęcił wychowawców oraz nauczycieli technikum do poczucia odpowiedzialności za siebie. - Uczmy się od Chrystusa języka miłości, wspierając się nawzajem, niosąc pociechę strapionym i pokój tym, którzy go nie mają. W ten sposób będziemy budowali prawdziwą wspólnotę - podkreślił biskup.

Po homilii bp Krzysztof Nitkiewicz odczytał specjalną modlitwę i poświęcił sztandar szkoły.

Po Eucharystii odbył się uroczysty przemarsz do amfiteatru przy Opatowskim Ośrodku Kultury. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych gości przywitała dyrektor szkoły Joanna Młynarska, która odebrała sztandar z rąk Wiceprezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach Dariusza Wątroby. Następnie odbyły się wystąpienia zaproszonych gości. Jak podkreślała dyrektor szkoły, dzisiejszy dzień zapisze się na stałe w naszej pamięci, bo spina klamrą trzy ważne wydarzenia – kolejną rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa, patrona szkoły, 75-lecie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz 30-lecie edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. – Sztandar, który dziś otrzymaliśmy jest najważniejszym symbolem rzetelnej pracy, nauki i wychowania – mówiła dyrektor szkoły.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości Kompania Honorowa zaprezentowała pokaz musztry paradnej oraz odbył się koncert Solidarni z Ukrainą.