Stalowa Wola. Wręczono Gałązki Sosny

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 11.05.2022 19:59

Gala wręczenia najważniejszej nagrody miasta w dziedzinie kultury odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.

Laureaci tegorocznej Gałązki Sosny. Laureaci tegorocznej Gałązki Sosny.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Podczas tego wydarzenia poznaliśmy najlepszych twórców i artystów ubiegłego roku.

- Gałązka Sosny ma na celu promocję stalowowolskiej kultury. Wywodzi się wprawdzie z literatury, ale w ostatnich latach została rozszerzona o najważniejsze kulturalne wydarzenie czy kulturę cyfrową. Doceniamy też osoby, wyjątkowych twórców, którzy pociągają za sobą innych do działania, edukują i zarażają miłością do lokalnej kultury. Nagroda pokazuje, że Stalowa Wola jest miejscem bogatym zarówno w literatów, programy artystyczne oraz ambitne kulturalne wydarzenia, pokazujące mieszkańców tej ziemi z uwzględnieniem lokalnych tradycji. Dlatego promujemy takich twórców, którzy z naszej kultury wydobywają to co najpiękniejsze - wyjaśnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Stalowa Wola. Wręczono Gałązki Sosny

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, debiut artystyczny, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz kultura cyfrowa.

Pomysłodawcą nagrody, w 2000 r., był Wiesław Zieliński, były prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie. Statuetkę z brązu zaprojektowała zaś artysta plastyk Alicja Czajkowska-Chmielewska. 

Stalowa Wola. Wręczono Gałązki Sosny

Kandydatów do nagrody zaproponowała kapituła, której przewodniczyła Magdalena  Pamuła.

- Nagrody świadczą, że kultura w Stalowej Woli ma się bardzo dobrze. Dziękuję więc wszystkim tym, którzy o nią dbają i pomagają ludziom kultury w ich codziennej działalności - dodała przewodnicząca. Ona też podała nazwiska tegorocznych laureatów Gałązki Sosny.

Stalowa Wola. Wręczono Gałązki Sosny

W kategorii literatura zastały nimi Elżbieta Ferlejko i Aleksandra Knap  za tomiki poezji, odpowiednio, "Wędrującemu" oraz "Islandia - zimowe lato". Edward Horoszko wygrał w kategorii wydarzenie kulturalne. Nagrodzony został jego koncert lasowiacki, który zaprezentował podczas I Festiwalu Kultury Lasowiackiej „Etnolas”. Jerzy Augustyński zaś odebrał Gałązkę Sosny za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, w tym zwłaszcza za utworzenie i kierowanie Chórem Kameralnym MDK.  Romuald Chagowski natomiast był bezkonkurencyjny w kategorii kultura cyfrowa. Doceniony został bowiem jego projekt pt. "COP online. Przeszłość która jest wzorem przyszłości".

Stalowa Wola. Wręczono Gałązki Sosny

W imieniu nagrodzonych podziękował Edward Horoszko, który podkreślił, iż na Gałązkę Sosny zapracowało wielu ludzi, w tym Marek Gruchota, pomysłodawca lasowiackiego koncertu, członkowie orkiestry i chóru.

Organizatorami  gali był Lucjusz Nadbereżnym prezydent Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej.