Nauczycielskie pasje

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 11.05.2022 11:17

W Bibliotece Pedagogicznej odbył się wernisaż VI Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli.

Nauczycielskie pasje Jan Grandys prezentuje swoje najnowsze parce. Marta Woynarowska /Foto Gość

Po przerwie spowodowanej pandemią przegląd powrócił do swej tradycyjnej formy.

- Cieszę się bardzo, że może odbyć się po ubiegłorocznej przerwie. Prace zgłosiło 30 nauczycieli, zarówno czynni zawodowo, niektórzy rozpoczynający dopiero swoją karierę, jak i emeryci, nawet dobiegający 90 lat, a mimo to wciąż aktywni i wciąż twórczy - mówiła Anna Żarów, dyrektorka Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. - Cieszy również ogromna różnorodność dziedzin, w których odnajdują swoje pasje.

Nauczycielskie pasje   Otwarcie wystawy prac nauczycieli. Marta Woynarowska /Foto Gość

Na wystawie można zobaczyć zarówno obrazy olejne, akrylowe, akwarele, rysunki, grafiki, rzeźby w kamieniu, płaskorzeźby w drewnie, makramę, fotografie, prace wykonane na szydełku, drutach, hafty, biżuterię, dodatki w postaci torebek, tomiki poezji, publikacje popularnonaukowe, literatura dokumentalna, a także ozdobne szkatułki, albumy, okolicznościowe karty będące przykładami scrapbookingu i cardmakingu.

Autorami części prac są nauczyciele będący wykształconymi, profesjonalnymi artystami, większość to amatorzy, posiadający jednak niekwestionowany talent.

- Zasadą przeglądu jest nieocenianie, tylko podziwianie, inspirowanie się. Poza tym jest to doskonała okazja do spotkania się ludzi aktywnych, pragnących coś robić - dodała A. Żarów. - Człowiek wszak powinien przeobrażać siebie oraz przeobrażać rzeczywistość. Kreatywność, a co za tym idzie twórcze podejście jest dzisiaj najbardziej poszukiwaną cechą ludzką. Staje się słowem kluczem w każdej dyscyplinie. Jest wymieniana jako jedna z najważniejszych umiejętności  pracowników. Twórczego ucznia może przygotować tylko twórczy nauczyciel. Tylko pasjonat może stać się przykładem dla wychowanków i zrozumie jakie przeszkody należy przełamywać, aby rozwijać się twórczo.

Z tym stwierdzeniem w pełni zgodziła się Renata Alberska, która na wystawę przekazała swoje pastele.

- Moją ulubioną techniką są pastele olejne. Najchętniej sięgam po tematy związane z martwą naturą, portretem oraz pejzażem. Bardzo lubię malować, jest to bowiem forma odstresowania, tylko zwyczajnie czasu jest zbyt mało, zwłaszcza, że mam także inne swoje pasje - od kilkunastu lat ćwiczę tai chi, ponadto śpiewam amatorsko w chórze - wyjawiła Renata Albecka.

Również Jan Grandys określił swoje prace jako realizację pasji, mającej początek jeszcze w dzieciństwie.

- Nie mam żadnego wykształcenia artystycznego, staram się zwyczajnie odpowiedzieć na moje potrzeby artystyczne. W tym roku prezentuję miniaturki będące prezentami dla dzieci z okazji I Komunii Świętej - to prace o tematyce sakralnej, pozostałe zaś są odbiciem moich zamiłowań, sentymentów, ale także zaciekawienia i fascynacji przyrodą, stąd motywy kwiatowe oraz wizerunek konia. Pamiętam bowiem z dzieciństwa konie, które posiadał mój tata. Własnoręczne wykonanie prezentu daje ogromną satysfakcję - stwierdził Jan Grandys, autor płaskorzeźb. Pan Grandys w minionych latach prezentował na wystawach indywidualnych wcześniejsze prace, m.in. serię portretów polskich bohaterów narodowych. Obecnie zaś planuje zaprezentować ukończony poczet królów i książąt oparty na dziele Jana Matejki. Kilka rzeźb Jana Grandysa znajduje się w kościołach.

Patronat nad VI Powiatowym Przeglądem Twórczości Nauczycieli objęli Prezydent Tarnobrzega i Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.